Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat |
Autor |
Wiadomość |
madaszka
Aktywny uzytkownik
Dołączył: 09 Kwi 2008
Posty: 182
Przeczytał: 0 tematów
Pomógł: 6 razy Ostrzeżeń: 0/5
|
Wysłany: Sob 23:46, 28 Lut 2009 Temat postu: Wynagrodzenie za matury ustne |
|
|
Warszawa, 2007- 06-04
MINISTERSTWO
EDUKACJI NARODOWEJ
PODSEKRETARZ STANU
DKOS – ZF – 532 – 36/07
Szanowni Państwo
Wójtowie, Burmistrzowie,
Prezydenci Miast, Starostowie,
Dyrektorzy Szkół Ponadgimnazjalnych
Szanowni Państwo
Uchwała składu siedmiu sędziów Sądu Najwyższego z dnia 22 marca 2007 r., (sygn. akt III PZP 1/07) rozstrzygnęła, że nauczyciele szkół publicznych przeprowadzający ustne egzaminy maturalne realizują zajęcia dydaktyczne w rozumieniu art. 42 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela (Dz. U. z 2006 r. Nr 97, poz. 674, z późn. zm.). Jeżeli zatem ustne egzaminy maturalne są prowadzone przez nauczyciela w czasie przekraczającym tygodniowy obowiązkowy wymiar zajęć dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych (pensum), stanowi to pracę w godzinach ponadwymiarowych, za którą nauczycielowi stosownie do ww. uchwały Sądu Najwyższego przysługuje wynagrodzenie zgodnie z art. 35 ust. 3 Karty Nauczyciela.
Wynagrodzenie to powinno być wypłacane w szkole, w której nauczyciel jest zatrudniony, niezależnie od tego czy nauczyciel przeprowadzał ustne egzaminy w swojej szkole czy w innych szkołach na podstawie porozumienia dyrektorów szkół, o którym mowa w § 64 ust. 9 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 7 września 2004 r. w sprawie warunków i sposobu oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów i słuchaczy oraz przeprowadzania sprawdzianów i egzaminów w szkołach publicznych (Dz. U. Nr 199, poz. 2046, z późn. zm.).
Ww. rozporządzenie w § 69–71 określa czas trwania ustnego egzaminu maturalnego w zależności od przedmiotu i poziomu egzaminu. Czas ten nie powinien być skracany ani wydłużany. Łączny czas przeprowadzania ustnych egzaminów maturalnych przez konkretnego nauczyciela należy przeliczać na 45-minutowe godziny lekcyjne.
Środki na pokrycie skutków finansowych wypłaty wynagrodzeń za udział w części ustnej egzaminu maturalnego zostały zapewnione w budżecie państwa na bieżący rok i zostaną przekazane jednostkom samorządu terytorialnego prowadzącym szkoły, w których jest przeprowadzany egzamin maturalny.
Tryb postępowania dyrektorów szkół i jednostek samorządu terytorialnego prowadzący do określenia wielkości dotacji celowej na dofinansowanie wydatków związanych z przeprowadzaniem ustnej części egzaminu maturalnego, która poprzez budżety wojewodów zostanie przekazana jednostkom samorządu terytorialnego, jest następujący:
1. Dyrektorzy szkół ponadgimnazjalnych, po zakończeniu części ustnej egzaminu maturalnego przeprowadzanego przez zatrudnionych w tej szkole nauczycieli, wypełniają zestawienie, stanowiące załącznik do niniejszego pisma (zał. nr 1). W zestawieniu powinien być uwzględniony standardowy czas trwania egzaminu (tabela 1) oraz normatywna wysokość stawki za godzinę ponadwymiarową (tabela 2). Wypełnione zestawienie powinno być niezwłocznie przesłane do właściwej jednostki samorządu terytorialnego.
2. Jednostki samorządu terytorialnego przygotowują zbiorcze zestawienie (w terminie do 20 czerwca br.), według wzoru dołączonego do niniejszego pisma (zał. nr 2) i wysyłają je do właściwych dla swojego terenu okręgowych komisji egzaminacyjnych.
3. Okręgowe komisje egzaminacyjne, po otrzymaniu zestawień od wszystkich jednostek samorządu terytorialnego, przygotują i prześlą zbiorcze zestawienia do każdego wojewody i do Ministerstwa Edukacji Narodowej. Na wniosek MEN budżety wojewodów zostaną zwiększone o kwoty niezbędne do przekazania dotacji celowych w wysokości określonej przez jednostki samorządu terytorialnego.
W przypadku nauczycieli szkół publicznych prowadzonych przez osoby prawne niebędące jednostkami samorządu terytorialnego lub osoby fizyczne, nauczycieli szkół niepublicznych o uprawnieniach szkół publicznych, nauczycieli akademickich i emerytowanych nauczycieli przeprowadzających część ustną egzaminu maturalnego, wynagrodzenie tak jak w roku ubiegłym wypłacą okręgowe komisje egzaminacyjne.
Z wyrazami szacunku
Post został pochwalony 0 razy
|
|
Powrót do góry |
|
|
|
|
madaszka
Aktywny uzytkownik
Dołączył: 09 Kwi 2008
Posty: 182
Przeczytał: 0 tematów
Pomógł: 6 razy Ostrzeżeń: 0/5
|
Wysłany: Sob 23:47, 28 Lut 2009 Temat postu: |
|
|
Nauczyciele wygrali z Ministerstwem Edukacji
Za przekroczenie przez nauczyciela 18-godzinnego pensum w trakcie egzaminów maturalnych należą mu się dodatki za pracę w godzinach ponadwymiarowych.
Sąd Najwyższy, odpowiadając na pytanie rzecznika praw obywatelskich, rozstrzygnął w uchwale wątpliwości, jakie pojawiły się w orzecznictwie sądów rozpoznających pozwy nauczycieli domagających się wypłaty dodatków za czas pracy w trakcie matur. Ustawowy wymiar czasu pracy nauczyciela określony w art. 42 ust. 1 Karty Nauczyciela (Dz.U. z 1997 r. nr 56, poz. 357 z późn. zm.) wynosi 40 godz. tygodniowo, z czego 18 godzin to tzw. pensum, czyli obowiązkowy tygodniowy wymiar godzin zajęć dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych. Jeżeli nauczyciel przekroczy wymiar pensum, otrzymuje dodatek. Nie dostaje go natomiast za pozostałe czynności wynikające np. z realizacji zadań statutowych szkoły.
Zdaniem ministerstwa
Problem pojawił się po wprowadzeniu tzw. nowych matur. Nauczyciele składający pozwy twierdzili, że przeprowadzane przez nich egzaminy maturalne są formą pracy dydaktycznej. Przekroczenie przez nich 18-godzinnego pensum powinno zatem skutkować obowiązkiem wypłaty dodatkowego wynagrodzenia. Ministerstwo Edukacji Narodowej sprzeciwiało się takiej interpretacji, twierdząc, że przeprowadzanie matur jest realizacją zadań statutowych szkoły. Komisje egzaminacyjne rozwiązywały ten problem, przyznając nauczycielom w nim zasiadającym dodatki motywacyjne albo zawierając umowy o dzieło. Były to jednak rozwiązania doraźne, a nie systemowe. Sądy orzekające w sprawach pozwów nauczycieli zajmowały rozbieżne stanowiska. Dlatego sprawa trafiła do Sądu Najwyższego.
Egzamin pracą dydaktyczną
Obecna na rozprawie prokurator Prokuratury Krajowej podkreślała, że za udział w maturze nauczyciel powinien otrzymać dodatkowe wynagrodzenie, ponieważ zajęcia dydaktyczne to nie tylko nauczanie, ale także sprawdzanie zdobytej wiedzy.
W uchwale podjętej w siedmioosobowym składzie Sąd Najwyższy podzielił stanowisko prokuratury. W ustnym uzasadnieniu stwierdził, że sprawdzanie wiadomości uczniów podczas matury jest elementem procesu dydaktycznego. Ponadto uczestnictwo w tym egzaminie jest pracą wykonywaną przez nauczyciela. Zgodnie zaś z ogólnymi zasadami za wykonaną pracę należy się wynagrodzenie, które jest obowiązkowym świadczeniem pracodawcy. Za pracę w komisjach można również przyznać dodatek motywacyjny, ale jest to świadczenie dobrowolne, uzależnione od zaangażowania nauczyciela. Natomiast każdy z nauczycieli, który, egzaminując maturzystów, przekroczy tygodniowe pensum, ma prawo do dodatkowego wynagrodzenia za pracę w godzinach ponadwymiarowych.
Post został pochwalony 0 razy
|
|
Powrót do góry |
|
|
|
|
Możesz pisać nowe tematy Możesz odpowiadać w tematach Nie możesz zmieniać swoich postów Nie możesz usuwać swoich postów Nie możesz głosować w ankietach
|
|