xx
Aktywny uzytkownik
Dołączył: 19 Gru 2008
Posty: 347
Przeczytał: 0 tematów
Ostrzeżeń: 0/5 Skąd: kujawsko-pomorskie Płeć: Mężczyzna
|
Wysłany: Sob 20:22, 16 Paź 2010 Temat postu: Komisje inwentaryzacyjne- dyrektor musi zapłacić !! |
|
|
Komisja inwentaryzacyjna w szkole
[2009-02-04]
Pytanie: Czy dyrektor szkoły, powołując komisję inwentaryzacyjną w drodze zarządzenia, musi mieć zgodę pracownika, który będzie członkiem komisji?
Odpowiedź: Przepisy nie regulują zasad powoływania komisji i zespołów spisowych. Jeżeli dyrektor szkoły wyznaczy nauczyciela do składu komisji inwentaryzacyjnej, musi uzyskać jego zgodę. Natomiast pracownik niepedagogiczny szkoły jest zobowiązany do uczestniczenia w komisji inwentaryzacyjnej w sytuacji, gdy w zakresie czynności pracownika znajdują się postanowienia zobowiązujące go do wykonywania takich zadań.
Przepis nie precyzują zasad przeprowadzania inwentaryzacji i powoływania komisji inwentaryzacyjnej
Szkoły prowadzą rachunkowość zgodnie z przepisami o rachunkowości i ustawy o finansach publicznych. Przepisy nie regulują zasad powoływania komisji i zespołów spisowych. Komisja inwentaryzacyjna powoływana jest przez dyrektora szkoły na piśmie, w formie zarządzenia. W skład komisji inwentaryzacyjnej powinny wchodzić co najmniej 2-3 osoby, w tym przewodniczący komisji. W związku z brakiem szczegółowych uregulowań prawnych w tej materii w szkole wykorzystuje się przyjęte i utrwalone zasady postępowania. Dyrektor szkoły powołując komisję inwentaryzacyjną powinien mieć na uwadze zakres wykonywanych obowiązkowych zadań przez danego pracownika. Pracownicy szkoły, uczestniczący w komisji inwentaryzacyjnej, powinni bowiem znać przepisy dotyczące inwentaryzacji, zasady przeprowadzania spisu z natury, a także być dobrze obeznani z gospodarką magazynową.
Pracodawca określa zakres obowiązków na danym stanowisku
Dyrektor szkoły zatrudniając pracownika niepedagogicznego dokładnie określa zadania, jakie w ramach nawiązanego stosunku pracy będzie wykonywał pracownik. Ustalony zakres czynności musi być zgodny z rodzajem umowy o pracę w niej określonym (lub wskazanym w umowie stanowiskiem pracy, na którym został zatrudniony pracownik). W praktyce często w zakresie czynności pracownika znajdują się również postanowienia zobowiązujące go do wykonywania poleceń innych niż czynności wymienione w wykazie lub do wykonywania innych zadań służbowych zleconych przez przełożonych.
Uczestniczenie w inwentaryzacji nie leży w zakresie obowiązków nauczyciela
Natomiast w stosunku do nauczycieli zakres ich zadań i obowiązków określa ustawa - Karta Nauczyciela. Do obowiązkowych zadań nauczycieli nie należą kwestie związane z rachunkowością w szkole. Jeżeli dyrektor szkoły wyznaczy nauczyciela do składu komisji inwentaryzacyjnej, musi uzyskać jego zgodę.
Podstawa prawna:
* art. 4, art. 26, art. 27 ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości (Dz.U. z 2002 r. Nr 76, poz. 694, ze zm.),
* art. 94 pkt 1 ustawy z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (Dz.U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94 ze zm.),
* art. 42 ust. 2 ustawy z 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela (Dz.U. z 2006 r. Nr 97, poz. 674 ze zm.),
* § 3 rozporządzenia Ministra Finansów z 28 lipca 2006 r. w sprawie szczególnych zasad rachunkowości oraz planów kont dla budżetu państwa, budżetów jednostek samorządu terytorialnego oraz niektórych jednostek sektora finansów publicznych (Dz.U. Nr 142, poz. 1020, ze zm.).
Post został pochwalony 0 razy
|
|