Autor Wiadomość
gosia
PostWysłany: Wto 15:12, 16 Mar 2010    Temat postu:

K 17/09

Komunikat prasowy po rozprawie dotyczącej Zasad Pomostowych emerytur przyznawania.

Zasady przyznawania emerytur Pomostowych Są zgodne z konstytucja.

16 marca 2010 r. o godz. 9.30 Trybunał Konstytucyjny rozpoznał WNIOSEK Grupy posłów na Sejm dotyczący Zasad Pomostowych emerytur przyznawania.

Trybunał Konstytucyjny orzekł, że:
1. Art. 3 ust. 2 ustawy z dnia 19 grudnia 2008 r. O Pomostowych emeryturach oraz art załącznik nr 1 do tej ustawy W ZAKRESIE, pomijają Jakim w - jako Samodzielna przesłankę uzyskania emerytury pomostowej - Prace warunkach w hałasu występowania, Prace Poza pomieszczeniami zamkniętymi i pracę zmianową, sa zgodne z art. 32 ust. 1 Konstytucji.
2. Załącznik nr 2 do ustawy z dnia 19 grudnia 2008 r. ZAKRESIE w, w Jakim pomija inne prace nauczycieli niĹĽ Wymienione w pkt 21 tego Załącznika, zgodny jest z art. 32 ust. 1 Konstytucji.

3. Art. 4 pkt 5 ustawy z dnia 19 grudnia 2008 r. ZAKRESIE W, Jakim przyznaje w prawo do emerytury pomostowej pracownikom Wyłącznie, Którzy wykonywali prace w szczególnych warunkach Lub w charakterze szczególnym przed 1 stycznia 1999 r., jest zgodny z zasada zaufania obywateli do Państwa i stanowionego przez nie prawa oraz art wynikającymi z zasada Ochrony Praw nabytych z art. 2 Konstytucji oraz art z art. 32 ust. 1 Konstytucji.

Pozostałym W ZAKRESIE trybunał umorzył postępowanie ze względu na niedopuszczalność wydania wyroku.

Zawarta w art. 4 ust. 5 ustawy o emeryturach Pomostowych zasada wygaszania emerytur Pomostowych nie narusza Zasady zaufania obywateli do Państwa i stanowionego przez nie prawa. Art. 24 ust. 2 ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, ktory zapowiadał Pomostowych emerytur stworzenie, nie zawierał obietnicy, Że Będą jeden trwałym rozwiązaniem. Tych Świadczeń Zarówno nazwa, jak i cele reformy emerytalnej (m.in. ujednolicanie wieku emerytalnego) oraz dokumentacja procesu legislacyjnego dowodzą, ŻE emerytury pomostowe Miały być przejściowym rozwiązaniem. Ich wygaszanie jest nie Także nieproporcjonalne, ponieważ ogólnospołeczne Korzyści z wprowadzenia tego rozwiązania w perspektywie długoterminowej Będą w znacznym stopniu przewyższały koszty jednostkowe.

Art. 4 ust. 5 ustawy o emeryturach Pomostowych nie narusza Także Zasady nabytych Praw ochrony. Do dnia wejścia w życie zaskarżonej ustawy (tj. do 1 stycznia 2009 r.) nie było ani Możliwości efektywnego nabycia prawa do emerytury pomostowej, ani też ustalonych tego nabywania Warunków prawa. Wobec tego przed 1 stycznia 2009 r. nie mogły powstać maksymalnie ukształtowane ekspektatywy tego prawa, ktoré podlegałyby konstytucyjnej OCHRONIE.

Art. 4 ust. 5 ustawy o emeryturach jest Pomostowych Również zgodny z art. 32 ust. 1 Konstytucji. Każda osoba, Która podejmowała pracę po rozpoczęciu reform emerytalnych, Powinna mieć Świadomość, Że przechodzenie na emeryturę ma się odbywać co robić w podstawowym Zasady wieku emerytalnym (60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn), ustawodawca Będzie zmierzał do OGRANICZENIA wyjątków stopniowego Wszystkich od tej Zasady. Osoby dlatego, ktoré podejmowały pracę szczególnych w warunkach Lub w charakterze szczególnym przed 1 stycznia 1999 r. I po tej Dacie funkcjonowały w innym języku "prawnym otoczeniu". Z tego punktu widzenia nie MOŻNA ich uznać za podobne Podmioty, ktore powinny być traktowane jednakowo.

Jeżeli chodzi o zarzut pominięcia w zaskarżonej ustawie prac wykonywanych w warunkach hałasu występowania, prac Poza pomieszczeniami zamkniętymi, pracy zmianowej i pracy nauczycieli, aby nalezy zauważyć, ŻE pewnym W ZAKRESIE jest w oczywiście bezzasadny. Choc Rzeczywiście ustawa o emeryturach Pomostowych nie traktuje Tych rodzajów prac jako samoistnych przesłanek nabycia uprawnień do Świadczenia, To jednak wypadkach Wielu SA w jeden Tym uwzględnione w akcie prawnym - pod warunkiem jednak współwystępowania z innymi czynnikami. Do emerytury pomostowej uprawniają NP. Wymienione w ustawie Hutnicze prace, wykonywane hałasu w warunkach, czy praca nauczycieli w poprawczych Zakładach.

Wskazane rodzaje prac nie wypełniają Także ustawowych definicji prac w szczególnych warunkach iw charakterze szczególnym. Według Oświadczenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej, zawartego w Piśmie do Trybunału Konstytucyjnego, oraz art załączonych opiniach EKSPERTÓW Centralnego Instytutu Ochrony Pracy, w odniesieniu do prac związanych z hałasu występowaniem, prac Poza pomieszczeniami zamkniętymi i pracy zmianowej Możliwe jest Skuteczne Zapobieganie trwałemu uszkodzeniu zdrowia NP. przez Zastosowanie odpowiedniej odzieży roboczej albo odpowiednią organizacje pracy. Wyklucza do Możliwość uznania Tych czynników za samoistne przesłanki prawa do emerytury pomostowej. Praca nauczyciela (poza wypadkami ustawie w ujętymi) nie Może być Natomiast praca w szczególnym charakterze w rozumieniu ustawy, bo ewentualnie nienależyte Nauczycielskich Wykonywanie obowiązków nie zagraża bezpieczeństwu czy zdrowiu publicznemu Lub życiu Innych osób w stopniu takim, jak np.. praca pilotów czy lekarzy pracujących na ostrym dyżurze. Wobec tego nalezy uznać, ŻE wnioskodawca nie wykazał w dostateczny Sposób, Że wskazane przez Niego Pracowników kategorie charakteryzują się takimi samymi cechami jak pracownicy wykonujący prace ujęte w ustawie o emeryturach Pomostowych. Ich pominięcie w tej ustawie Więc jest zgodne z art. 32 ust. 1 Konstytucji.

Rozprawie przewodniczył sędzia TK Adam Jamróz, sędzia sprawozdawca byl TK Wojciech Hermeliński.

Wyrok jest ostateczny, Jego sentencja podlega ogłoszeniu w dzienniku Ustaw.
Misza
PostWysłany: Wto 11:36, 16 Mar 2010    Temat postu:

No co Ty Pikuś,przecież dzielnie stawali w boju użebrali z 5 godzin karcianych do 1,no 2 godzin.Itd.

Będę pełen uznania dla TK,jeżeli skarga pisiorów przejdzie.I zrobimy zrzutę na kwiaty dla wszystkich członków TK.Aczkolwiek jestem tutaj umiarkowanym pesymistą.Myślę,że w TK da sobie jeszcze trochę czasu.
pikuś
PostWysłany: Wto 10:11, 16 Mar 2010    Temat postu: Głosik nibyNauczycielski pisze o bublu ZNP

Trybunał Konstytucyjny rozpozna dziś skargę grupy posłów PiS na ustawę o emeryturach pomostowych.

Zdaniem autorów skargi, ustawa łamie konstytucję m.in. poprzez przyznanie prawa do "pomostówki" tylko tym pracownikom, którzy podjęli pracę w szczególnych warunkach lub szczególnym charakterze przed 1 stycznia 1999 r.

Kwestionowana jest ponadto sama definicja pracy w szczególnych warunkach i szczególnym charakterze oraz - co powinno zainteresować w pierwszej kolejności nauczycieli - załącznik do ustawy określający grupy zawodów uprawnionych do wcześniejszej emerytury. Według posłów-wnioskodawców, przyznanie prawa do "pomostówki" jedynie pewnej grupie pracowników w ramach danego zawodu, wykonujących taką samą pracę w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze, łamie zasadę równości obywateli wobec prawa.

(PS, GN)


Najpierw spartaczyli sprawę i nazywali ochłapy zwycięstwem, a teraz cczekaja na wyrok TK?...

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group