Autor Wiadomość
gosia
PostWysłany: Wto 7:40, 16 Wrz 2008    Temat postu:

Gazeta prawna

Związkowcy oświatowi za decentralizacją i prawem do wcześniejszych emerytur.

W poniedziałkowym spotkaniu z rządem przedstawiciele Forum Związków Zawodowych opowiedzieli się za decentralizacją oświaty, ale przeciwko ograniczeniu prawa do wcześniejszej emerytury.


Według Wittkowicza, związki oświatowe w dalszym ciągu nie zgadzają się na ograniczenie prawa do wcześniejszych emerytur. Fot. PAP
Jak powiedział przewodniczący WZZ "Solidarność - Oświata" Sławomir Wittkowicz, największe zbliżenie stanowisk dotyczy pakietu decentralizacyjnego. Jego zdaniem, odpowiedzialność za organizację oświaty powinna w większym stopniu spoczywać na samorządzie, ale trzeba precyzyjnie ustalić jego nadzór.

Wittkowicz pozytywnie odniósł się także do projektowanych zmian w zakresie kompetencji kuratora. "Jedyny problem, jaki dostrzegamy jest taki, że zmiany nie uwzględniają tego, że dzisiejsze kuratoria nie mają odpowiedniej kadry fachowych ludzi" - mówił przewodniczący.

"Nie należy ograniczać prawa nauczycieli do wcześniejszej emerytury, ale przyjrzeć się temu, co z pieniędzmi robi ZUS"

Według Wittkowicza, związki oświatowe w dalszym ciągu nie zgadzają się na ograniczenie prawa do wcześniejszych emerytur. "Artykuł 88 Karty Nauczyciela powinien być w dalszym ciągu utrzymany, natomiast to, czy osoba skorzysta z prawa do wcześniejszej emerytury, czy nie skorzysta powinno pozostać decyzją indywidualną" - mówił związkowiec.

"Nie należy ograniczać prawa nauczycieli do wcześniejszej emerytury, ale przyjrzeć się temu, co z pieniędzmi robi Zakład Ubezpieczeń Społecznych" - powiedział przewodniczący NSZZ Pracowników Schronisk dla Nieletnich i Zakładów Poprawczych Tadeusz Pisarek.

"Według naszych analiz, nauczyciel przy miesięcznej składce w wysokości 500 zł i oprocentowaniu 5 proc. po 30 latach pracy dysponowałby kwotą 389 tys. zł i mógłby spokojnie żyć z emerytury rentierskiej" - mówił Pisarek.

Na spotkaniu poruszono również kwestię czasu pracy nauczycieli. Według Barbary Bielickiej z WZZ "Solidarność - Oświata", zwiększenie czasu pracy musi iść w parze ze wzrostem wynagrodzeń. "Jeżeli rząd nie zwiększy wynagrodzeń w większym stopniu niż przewidywane 10 proc. rocznie, to wydłużenie czasu pracy skonsumuje projektowane podwyżki" - mówiła.

"Polska ma najniższy w Europie wskaźnik aktywności zawodowej dla osób powyżej 55. roku życia"

Jak powiedział Boni, ograniczenie prawa do wcześniejszych emerytur jest konieczne. Jego zdaniem, "dla przyszłości i rozwoju kraju niesłychanie istotna jest większa aktywność zawodowa osób w dojrzałym wieku, po 55. roku życia".

"Pracuje nas mniej w stosunku do tych, którzy pobierają świadczenia - wyjaśniał związkowcom minister w kancelarii premiera - możecie państwo tego nie chcieć dostrzegać, myśląc o własnym interesie grupowym i ja to szanuję, ale nam nie wolno tego nie dostrzegać w imię odpowiedzialności także za przyszłe pokolenia".

"Polska ma najniższy w Europie wskaźnik aktywności zawodowej dla osób powyżej 55. roku życia, tylko jedna czwarta Polaków pracuje powyżej tego wieku - argumentował dalej Boni - i najniższy w Europie wiek wyjścia z rynku pracy, czyli 57 lat".

Boni przekonywał także związkowców, że nie ma powodu do niepokoju, jeśli chodzi o zwolnienia nauczycieli. "Wśród nauczycieli mamy dzisiaj 113 tys. osób, które mają uprawnienia emerytalne, a pracują dalej" - powiedział minister.
Gość
PostWysłany: Nie 0:53, 14 Wrz 2008    Temat postu: Re: Nauczyciele nie mają co liczyć na wcześniejsze emerytury

Niestety zrezygnowałem z pracy w szkole. Co jak co, ale ciężko było mnie z niej "przepędzić". Niestety, nie mogę sobie pozwolić na takie traktowanie ze strony rządu p. Tuska
stoper
PostWysłany: Pią 9:18, 12 Wrz 2008    Temat postu: Nauczyciele nie mają co liczyć na wcześniejsze emerytury

"Dziennik" dowiedział się, że Platforma Obywatelska przyjmie najradykalniejszą wersję projektu ustawy o emeryturach pomostowych. Oznacza to, że na wcześniejsze emerytury nie mają co liczyć nauczyciele, a także większość kolejarzy. PO jest przekonana, że prezydent nie zawetuje tej ustawy.

Według "Dziennika" PO uważa, że Lech Kaczyński nie zdecyduje się na weto, bo taka decyzja pozbawiłaby prawa do pomostówek 200 tysięcy osób, którym rząd taką możliwość w ustawie pozostawia. Jeśli prezydent nie podpisze ustawy, a Sejm nie odrzuci weta, to od początku przyszłego roku nie będzie żadnych możliwości przejścia na wcześniejszą emeryturę dla nikogo - tłumaczy gazecie wiceminister pracy Agnieszka Chłoń-Domińczak.

Politycy PO tłumaczą, że na emerytury pomostowe dla nauczycieli nie ma w budżecie pieniędzy.

"Dziennik" pisze, że rząd nie obawia się ani prezydenckiego weta, ani też zmian wprowadzonych do ustawy w Sejmie przez opozycję. Już 22 września ustawa trafi na posiedzenie rządu. To projekt koalicyjny, który solidarnie będziemy popierać - zapewnia osoba z kierownictwa klubu PSL.


http://wiadomosci.wp.pl/kat,50316,title,Nauczyciele-nie-maja-co-liczyc-na-wczesniejsze-emerytury,wid,10350617,wiadomosc_prasa.html

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group