stoper |
Wysłany: Śro 11:10, 19 Mar 2008 Temat postu: "Spór o pomostówki" - Gazeta Prawna |
|
żródło: Gazeta Prawna, 19.03.2008
Spór o "pomostówki"
Emerytury pomostowe: brak porozumienia grozi zablokowaniem reform
Już we wtorek lub w środę premier Donald Tusk ma się spotkać z Prezydium Komisji Trójstronnej m.in. w sprawie dokończenia reformy systemu emerytalnego.
Obok szefa rządu w spotkaniu ma uczestniczyć Waldemar Pawlak, wicepremier i przewodniczący Komisji Trójstronnej oraz Jolanta Fedak, minister pracy i polityki społecznej. Pracodawcy i związkowcy mają nadzieje, że w jego trakcie zostanie przygotowany harmonogram prac nad emeryturami pomostowymi oraz zostaną podjęte strategiczne decyzje dotyczące tego kto i kiedy otrzyma takie świadczenia. Jednak, jak sprawdziliśmy, bardzo trudno będzie osiągnąć kompromis. Pracodawcy i związki zawodowe mają skrajnie odmienne wizje dotyczące wypłaty emerytur pomostowych.
Dopiero po świętach zbierze się Komisja Trójstronna i rozpocznie właściwe prace nad definicjami pracy w szczególnych warunkach i charakterze. Negocjacje nie będą łatwe. Wychodzimy z założenia, że nadal obowiązują nas ustalenia przyjęte przez ostatnią komisje ekspertów medycyny pracy z 2006 roku - mówi Zbigniew Kruszyński, negocjator z rządem ze strony NSZZ Solidarność.
Bogdan Kubiak z Komisji Krajowej NSZZ Solidarność dodaje, że przygotowane przez rząd założenia do ustawy o emeryturach pomostowych przedstawione w programie „Solidarność pokoleń” mogą spowodować poważne opóźnienia. Rząd proponuje, aby emerytury pomostowe były przyznawane osobom na podstawie kryteriów medycznych ustalonych przez Komisję Ekspertów Medycyny Pracy w 2000 roku. Obejmą więc około 130 tys. z ponad 1 mld osób wykonujących pracę w szkodliwych warunkach na podstawie obecnych przepisów. Do uprawnionych nie zaliczają się więc m.in. nauczyciele czy większość pracowników PKP. Także OPZZ chce, aby w czasie prac nad projektem ustawy o emeryturach pomostowych brano pod uwagę ostatni raport Zespołu Ekspertów Medycyny Pracy pochodzący w 2006 roku. Pierwszy, z 2000 roku, jest bardziej restrykcyjny. Zdaniem Jana Klimka, wiceprezesa Związku Rzemiosła Polskiego nie ma szans, aby ustawa o emeryturach pomostowych została szybko uchwalona. - Jest bardzo duże ryzyko, że będzie trzeba po raz kolejny przesunąć o rok obowiązywanie obecnych przywilejów – dodaje Jan Klimek.
Przywileje dla nielicznych
Eksperci ubezpieczeniowi i pracodawcy są zdecydowanymi przeciwnikami dalszego utrzymywania uprawnień do wcześniejszych emerytur. Z najnowszego raportu Forum Obywatelskiego i Towarzystwo Ekonomistów Polskich „Ile kosztują nas wcześniejsze emerytury” wynika, że w 2006 roku sfinansowanie świadczeń przyznawanych przed osiągnięciem ustawowego wieku emerytalnego kosztowało 27,5 mld zł. W Polsce 3,5 mln osób, które są w wieku produkcyjnym otrzymuje te świadczenia.
Kto wg propozycji rządowej będzie mógł korzystać z możliwości przechodzenia na wcześniejszą emeryturę pomostową ? W jaki sposób nastąpi wypłata i jaki będzie sposób finansowania tych świadczeń ? Ile ma wynosić najniższa emerytura pomostowa ?
Bożena Wiktorowska |
|