Autor Wiadomość
A
PostWysłany: Śro 14:16, 16 Kwi 2008    Temat postu:

Praca za 60 zł miesięcznie to wyzysk.Też nie chcę wychowawstwa.Jeśli Mado w Twojej szkole koleżanki prześcigają się,żeby je mieć oznacza to tylko tyle,że myślą ,że będą mieć etat w szkole pewny.
mada
PostWysłany: Śro 9:48, 16 Kwi 2008    Temat postu:

No ale na pewno nichciałabyś, aby ktoś Ci wmawiał, że się nie nadajesz na wychowawczynię, bo za mało zebrałaś pieniędzy od rodziców.
bogi
PostWysłany: Wto 22:26, 15 Kwi 2008    Temat postu:

Jak ja nie chciałabym wychowawstwa
mada
PostWysłany: Wto 18:58, 15 Kwi 2008    Temat postu:

Świetnie, że ktoś się tym zajął. W mojej szkole pieniądze pozyskane od sponsorów oraz "dobrowolne" wplaty rodziców w przeliczeniu na jednego ucznia-wychowanka są bardzo ważnym kryterium oceny pracy nauczyciela. Kto nie jest dobrym komornikiem, nie ma szans na obiektywną ocenę. Nauczycielom, którzy mają marne wpłaty od "sponsorów" (rodziców) nie przydzielane jest wychowawstwo. Ciekawe, co na to powiedziałby RPO. Exclamation
stoper
PostWysłany: Pon 19:32, 14 Kwi 2008    Temat postu:

Wielkie brawa dla RPO !! - może to początek walki o "normalne" warunki pracy i wyposażenie szkół ?Smile
stoper
PostWysłany: Pon 19:25, 14 Kwi 2008    Temat postu: RPO kontra MEN !!!!

Przepis z art. 29 ust. 1 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (Dz.U. z 2006 r. Nr 97, poz. 674 ze zm.) nakłada na organ prowadzący szkołę obowiązek zapewnienia szkole podstawowych warunków do realizacji przez nauczyciela zadań dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych. W świetle art. 29 ust. 2 nauczycielowi
przysługuje wyposażenie jego stanowiska pracy, umożliwiające realizację dydaktyczno-wychowawczego programu nauczania. Jednocześnie przepis z ust. 3 tego artykułu zobowiązuje ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania, a w odniesieniu do szkół artystycznych - ministra właściwego do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego do określenia, w drodze rozporządzenia, podstawowych warunków niezbędnych do realizacji przez szkoły i nauczycieli zadań i programów, o których mowa w
ust. 1 i 2, uwzględniając konieczność realizacji przez szkoły zadań statutowych oraz realizacji przez nauczycieli zadań dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych. Do tej pory Minister Edukacji Narodowej nie wykonał delegacji z ust. 3. W chwili obecnej nie obowiązuje już zarządzenie Ministra Oświaty i Wychowania z dnia 30 lipca 1982 r. w
sprawie określenia podstawowych warunków do realizacji przez szkoły i nauczycieli zadań dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych (Dz. Urz. MOiW Nr 10, poz. 93 oraz Dz.Urz. MEN z 1991 r. Nr 2, poz. 9). Zarządzenie utraciło moc obowiązującą na podstawie art.16 noweli Karty Nauczyciela z dnia 18 lutego 2000 r. (Dz. U. Nr 19, poz. 239 ze zm.).
Brak jednoznacznych i powszechnie obowiązujących uregulowań dotyczących np. wyposażenia szkół w środki dydaktyczne umożliwiające realizację zadań statutowych szkoły, czy też podstawowego pakietu przysługujących nauczycielom przyborów, materiałów, odzieży ochronnej itp. powoduje, że w niektórych placówkach szkolnych istnieją zaniedbania w tym zakresie. Świadczy o tym korespondencja nauczycieli kierowana do Rzecznika.
Pragnę podkreślić, że z podobnymi problemami nie mamy do czynienia w
przypadku szkół artystycznych. Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego w dniu 12 marca 2001 r. wydał rozporządzenie w sprawie określenia podstawowych warunków niezbędnych do realizacji przez szkoły artystyczne zadań statutowych i programów oraz realizacji przez nauczycieli tych szkół zadań dydaktycznych, wychowawczych i
opiekuńczych (Dz.U.Nr 26, poz.290). Rozporządzenie wymienia warunki, jakie powinny spełniać pomieszczenia i obiekty szkolne niezbędne do realizacji przez szkoły artystyczne zadań statutowych, oraz określa tryb wyposażania szkoły w środki dydaktyczne, a także wyposażenie, jakie przysługuje nieodpłatnie każdemu nauczycielowi.
Należy podkreślić, że zawarte w wyżej powołanym przepisie Karty Nauczyciela upoważnienie do wydania przepisów wykonawczych nakłada na ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania obowiązek wydania stosownego aktu wykonawczego.
Zaniechanie działań w tym zakresie może być uznane za naruszające art. 149 ust. 2 zd. pierwsze Konstytucji RP, zgodnie z którym minister kierujący działem administracji rządowej wydaje rozporządzenia, co odnosi się w szczególności do takich rozporządzeń,
których wydanie jest obligatoryjne. Należy ponadto wskazać, że niewydanie aktów wykonawczych do ustawy może prowadzić do odpowiedzialności odszkodowawczej państwa za zaniechanie legislacyjne na podstawie art. 4171 § 4 Kc.
Obowiązek zapewnienia szkole warunków do realizacji przez nauczycieli zadań dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych spoczywa na wójcie, burmistrzu, prezydencie miasta, zarządzie powiatu i województwa (art. 91 d pkt 2 Karty Nauczyciela).
Brak rozporządzenia przy istniejącej wielości organów prowadzących szkoły może doprowadzić do braku niezbędnej spójności w działaniach, podejmowanych w celu zapewnienia warunków koniecznych do realizacji przez szkoły zadań statutowych, a zatrudnionym w nich nauczycielom warunków do prawidłowej realizacji zadań dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych.
Z tego względu, działając na podstawie art. 16 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 15 lipca 1987 r. o Rzeczniku Praw Obywatelskich (Dz.U. z 2001 r. Nr 14, poz. 147 ze zm.), uprzejmie proszę Panią Minister o wydanie stosownego rozporządzenia w oparciu o delegację ustawową z art. 29 ust. 3 Karty Nauczyciela.

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group