Prometeusz |
Wysłany: Wto 21:12, 08 Maj 2012 Temat postu: ZAŁOŻENIA NIEZBĘDNYCH ZMIAN USTAWOWYCH W OŚWIACIE |
|
ZAŁOŻENIA NIEZBĘDNYCH ZMIAN USTAWOWYCH W OŚWIACIE
(propozycja organizacji samorządowych, stanowiących Stronę Samorządową Komisji Wspólnej Rządu i ST)
część I - Ustawa o systemie oświaty (USO):
1. Ułatwienie wprowadzania zmian organizacyjnych w placówkach i sieci szkół:
a) umożliwienie łączenia w zespoły także szkół tego samego typu (art. 62 USO);
b) zniesienie limitu liczby uczniów w szkołach przekazywanych do prowadzenia innym podmiotom (art. 5 ust. 5g USO);
c) uelastycznienie zasad tworzenia (w tym umożliwienie łączenia) obwodów szkolnych (art. 17 USO).
2. Przeniesienie z Karty Nauczyciela do USO przepisów dotyczących dyrektorów szkół (jeśli dyrektor jest nauczycielem, przepisy KN obejmą go automatycznie).
3. Objecie subwencją „oświatową" finansowania nowych zadań przedszkoli oraz podwyżek płac nauczycieli w przedszkolach.
4. Uporządkowanie systemu dotowania szkół dla dorosłych, prowadzonych przez inne podmioty - powinien on uwzględniać słuchaczy faktycznie uczestniczących w nauce, a nie „zarejestrowanych".
5. Urealnienie systemu dotowania placówek publicznych, prowadzonych przez inne pod¬mioty, a także niepublicznych, w tym zwłaszcza przedszkoli. W tym zakresie propo¬nujemy przyjęcie przepisów zaproponowanych w projekcie nowelizacji UFP:
W art. 80 po ust. 2d dodaje się ust. 2e w brzmieniu:
„2e. Wydatki bieżące, stanowiące podstawę ustalenia wysokości dotacji dla publicznych przedszkoli i publicznych form wychowania przedszkolnego, prowadzonych przez osoby prawne inne niż JST lub osoby fizyczne, pomniejsza się o kwotę opłat za świadczenia udzielane przez publiczne przedszkola prowadzone przez gminę w czasie przekraczającym wymiar zajęć, o którym mowa w art. 6 ust. l pkt 2 oraz opłat za korzystanie z wyżywienia w tych przedszkolach, stanowiących dochody budżetu gminy."
W art. 90 po ust. 2e dodaje się ust. 2f w brzmieniu:
„2e. Wydatki bieżące, stanowiące podstawę ustalenia wysokości dotacji dla niepublicznych przedszkoli i niepublicznych form wychowania przedszkolnego, pomniejsza się o kwotę opłat za świadczenia udzielane przez publiczne przedszkola prowadzone przez gminę w czasie przekraczającym wymiar zajęć, o którym mowa w art. 6 ust. l pkt 2 oraz opłat za korzystanie z wyżywienia w tych przedszkolach, stanowiących dochody budżetu gminy."
Warszawa, 24 kwietnia 2012 r. Krzysztof Żuk
Współprzewodniczący Komisji Wspólnej Rządu i ST
ZAŁOŻENIA NIEZBĘDNYCH ZMIAN USTAWOWYCH W OŚWIACIE
(propozycja organizacji samorządowych, stanowiących Stronę Samorządową Komisji Wspólnej Rządu i ST)
część II - Karta Nauczyciela (KN):
1. Zakres działania ustawy:
Ustalenie, że KN obejmuje nauczycieli prowadzących bezpośrednio proces dydaktyczny (podstawa programowa) z dziećmi (nauczyciele przedmiotowi).
2. Przeniesienie do ustawy o systemie oświaty (USO) zapisów dotyczących dyrektora szkoły: Powoływany na kadencję dyrektor to kluczowy punkt procesu zarządzania a nie element dydak¬tyki [nauczyciel zachowuje uprawnienia z KN w czasie pełnienia funkcji dyrektora (poza czasem pracy); status dyrektora, skład komisji i regulamin konkursu -w USO].
3. Czas pracy nauczycieli:
40-godzinny tydzień pracy, w tym wyższe pensum dydaktyczne (20 + 2 godziny lekcyjne), rozli¬czane w okresach organizacji procesu nauczania (trymestrach, semestrach); zasady ewidencjonowa¬nia i rozliczania ustala dyrektor (np. system zadaniowy; regulamin, w tym dostępność nauczyciela poza pensum); wakacje a urlop: (52 [200%] dni robocze urlopu; w przedszkolach - 35 dni roboczych).
4. Weryfikacja systemu awansu zawodowego nauczycieli, wg następujących zasad:
- przyjmowanie stażystów z odpowiednim przygotowaniem praktycznym, potwierdzonym egzaminem;
- status nauczyciela mianowanego-wg projektu MEN z 2011 roku;
- nauczyciel dyplomowany (tytuł honorowy) - w ustawie warunki awansu; tytuł nadaje dyrektor szkoły w porozumieniu z organem prowadzącym.
5. Inne zmiany w ustawie KN:
a) rezygnacja z dodatków: wiejskiego i mieszkaniowego;
b) zasady udzielania urlopu dla poratowania zdrowia (orzeka zespół; na rok szkolny: finansuje ZUS);
c) regulamin wynagradzania (w tym średnie) - negocjacje organu prowadzącego ze związkami zawodowymi; likwidacja niekonstytucyjnego art. 30a KN; jeśli nie, wypłacanie pensji nauczycie¬lom przejmuje rząd, który dziś negocjuje i ustala warunki płac bez udziału JST.
Warszawa, 24 kwietnia 2012 r. Krzysztof Żuk
Współprzewodniczący Komisji Wspólnej Rządu i ST |
|