Autor Wiadomość
Gość
PostWysłany: Sob 0:30, 07 Sty 2012    Temat postu:

Ty już się lepiej nie odzywaj. Przesiedzisz na krześle na korytarzu, bo w pokoju nie będzie miejsca do 16.00, a resztę i tak będziesz musiał zrobić w domu i nikomu nie udowodnisz, że to będą twoje nadgodziny.
LibrusB
PostWysłany: Sob 0:04, 07 Sty 2012    Temat postu:

Spójrzmy na to z drugiej strony. Praca w szkole 8 godzin jest jak najbardziej "legalna" i zgodna z prawem. Po pierwsze nie pracujemy w nie normowanym czasie pracy a po drugie jeżeli wpiszemy do regulaminu pracy, że w danej szkole pracuje nauczyciel od 8.00 do 16.00 to ja piszę się na takie rozwiązanie. Spotkania z rodzicami do 16.00, posiedzenia Rad Pedagogicznych do 16.00. Wyjazdy na konferencje metodyczne do 16.00. Wszelkie sprawdzanie prac klasowych w szkole do 16.00. Uzywanie internetu, drukarki dla celów slużbowych w szkole do 16.00 i w tym realizacja etatu. Namawiałem aby w regulaminie wynagradzania nauczycieli w naszym powiecie przyjąć takie zapisy: praca nauczyciela wynosi 40 godzin tygodniowo i jest realizowana w godzinach 8.00 - 16.00 od poniedziałku do piątku. Jak myślicie ? Byli chętni na takie zapisy ?
Prometeusz
PostWysłany: Wto 20:34, 03 Sty 2012    Temat postu: Samorządy nie mają prawa nakazać

ZNP: nie można nakazać nauczycielom przebywania w szkole po 8 godzin
Samorządy nie mają prawa nakazać nauczycielom przebywania w szkole po 8 godzin dziennie, niezależnie od ich pensum dydaktycznego - przypomina ZNP. Będzie namawiał nauczycieli, którzy będą zmuszani do takiej pracy, do występowania o zapłatę za godziny nadliczbowe.

Jak mówił we wtorek na konferencji prasowej w Warszawie prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego Sławomir Broniarz, w ostatnim czasie na takie rozwiązanie, czyli nakaz spędzania przez nauczycieli 8 godzin dziennie w szkole, zdecydował się wójt gminy Repki, w powiecie sokołowskim, w woj. mazowieckim.
"Temat ten nie jest nowy. Pierwsi prekursorzy rozliczania i ewidencjonowania 40 godzin pracy nauczycielskiej pojawili się w 2004 r. Należały do nich gminy: Ryglice w woj. małopolskim, Olesno, Lubsza, Łubniany w woj. opolskim" - przypomniał Broniarz.
"Wielokrotnie w tej sprawie stanowisko zajmował Główny Inspektor Pracy, który stwierdził, że nie jest możliwe ścisłe rozliczanie czasu pracy nauczycieli. Podobne zdanie miał minister edukacji Andrzej Karwacki (wiceminister edukacji w rządzie Jerzego Buzka - PAP) odpowiadając na interpelację poselską. Wypowiedział się także Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w wyroku z 2005 r." - powiedział prezes ZNP.
Zgodnie z przepisami Kodeksu Pracy i ustawą Karta Nauczyciela, czas pracy nauczyciela zatrudnionego w pełnym wymiarze zajęć nie może przekraczać 40 godzin na tydzień, jednocześnie określają wymiar pensum, czyli zajęć dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych nauczyciela, który kształtuje się w zależności od stanowisk od 18 do 30 godzin. "Nigdzie jednak nie ma mowy o dobowej, ośmiogodzinnej normie pracy" - podkreślił Broniarz.
Jak mówił, prawo wskazuje na trzy równoprawne elementy składowe 40 godz. tygodniowego czasu pracy nauczyciela: nauczanie, zajęcia wychowawcze i opiekuńcze oraz czynności związane z przygotowaniem się do zajęć dydaktycznych, opiekuńczych i wychowawczych, wraz z samokształceniem i doskonaleniem zawodowym.
"Ustawodawca pracę własną nauczyciela wykonywaną w domu, bibliotece, z użyciem internetu, czy doskonalenie zawodowe na kursach kwalifikacyjnych, w ośrodkach doskonalenia nauczycieli itd. każe traktować jako pełnoprawny składnik czasu pracy, za który przysługuje nauczycielowi wynagrodzenie" - zaznaczył Broniarz. ZNP apeluje do samorządów, by nie zmuszały nauczycieli do spędzania dziennie 8 godzin w szkole. "Będziemy edukować nauczycieli, informować ich jakie mają prawa, co musi zapewnić im samorząd nakazując ośmiogodzinną pracę w szkole, czego mogą się domagać i jakiego wynagrodzenia za pracę ponad 8-godzinny czas spędzony w szkole" - poinformował Broniarz.
zródło http://biznes.onet.pl/znp-nie-mozna-nakazac-nauczycielom-przebywania-w-s,18553,4988302,1,news-detal

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group