www.dobrynauczyciel.fora.pl
sprawy nauczycieli
FAQ
::
Szukaj
::
Użytkownicy
::
Grupy
::
Galerie
::
Rejestracja
::
Profil
::
Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości
::
Zaloguj
Forum www.dobrynauczyciel.fora.pl Strona Główna
»
Aktualności (prasa, radio, TV)
Napisz odpowiedź
Użytkownik
Temat
Treść wiadomości
Emotikony
Więcej Ikon
Kolor:
Domyślny
Ciemnoczerwony
Czerwony
Pomarańćzowy
Brązowy
Żółty
Zielony
Oliwkowy
Błękitny
Niebieski
Ciemnoniebieski
Purpurowy
Fioletowy
Biały
Czarny
Rozmiar:
Minimalny
Mały
Normalny
Duży
Ogromny
Zamknij Tagi
Opcje
HTML:
TAK
BBCode
:
TAK
Uśmieszki:
TAK
Wyłącz HTML w tym poście
Wyłącz BBCode w tym poście
Wyłącz Uśmieszki w tym poście
Kod potwierdzający: *
Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Skocz do:
Wybierz forum
Dla niezarejestrowanych
----------------
Licznik
Linkownia
Tematy
----------------
!! WALCZMY O SWOJE !!
Aktualności (prasa, radio, TV)
O wszystkim....
Protesty i akcje
Lista Librusa
APEL POLSKICH NAUCZYCIELI
Nowy związek zawodowy nauczycieli
Ankiety
sprawy "administracyjne"
Problemy prawne
Zakłady sportowe
Giełda
Czat na żywo
Praca
----------------
Przedmioty ścisłe
Przedmioty humanistyczne
Przegląd tematu
Autor
Wiadomość
xx
Wysłany: Czw 15:44, 05 Lut 2009
Temat postu:
Wiadomości
FZZ: ustawa o tzw. pomostówkach sprzeczna z konstytucją
(PAP, tm/04.02.2009, godz. 16:19)
Przewodniczący Forum Związków Zawodowych Wiesław Siewierski uważa, że ustawa o "pomostówkach" łamie co najmniej kilka konstytucyjnych zasad. "Mamy nadzieję, że Trybunał Konstytucyjny zgodzi się z nami" - powiedział w środę.
Tego dnia FZZ złożyło do Trybunału Konstytucyjnego wniosek o uznanie ustawy o emeryturach pomostowych, obowiązującej od 1 stycznia br., za niezgodną z konstytucją.
"Ustawa, która wprost łamie zasadę demokratycznego państwa prawnego i wynikające z niej zasady: zaufania obywateli do państwa i prawa, ochrony praw nabytych i równości obywateli wobec prawa, nie powinna dłużej obowiązywać" - podkreślił na konferencji prasowej Siewierski.
Wskazał przede wszystkim na art. 4 ustawy z 19 grudnia 2008 r. o emeryturach pomostowych. Wprowadza on wymóg, by osoba uprawniona do odejścia na emeryturę w wieku 55 lat (kobieta) albo 60 lat (mężczyzna) wykonywała prace "w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze" (tak je określa ustawa o emeryturach pomostowych) co najmniej 15 lat przed 1 stycznia 1999 r.
"Powoduje to niesprawiedliwe zróżnicowanie sytuacji osób najciężej pracujących w zależności od tego, kiedy ową pracą rozpoczęły. Jeśli urodziły się później i ciężką pracę zaczęły po 1 stycznia 1999 r., nie nabędą prawa do emerytury pomostowej" - zaznaczył szef FZZ.
Jak piszą związkowcy w skardze do TK, "ochrona praw nabytych jest jednym z elementów składowych zasady zaufania obywatela do państwa i stanowionego przezeń prawa". Ich zdaniem, "zakazuje to jednostronnego odbierania uprawnień, które obywatelom wcześniej przysługiwały, także emerytalnych".
"Ubezpieczony, podejmując zatrudnienie w danym zawodzie, miał świadomość, że ze względu na ciężką pracę, po spełnieniu konkretnych warunków i upływie określonego czasu, odejdzie na emeryturę o 5 lat wcześniej niż przewidują to powszechne przepisy. Dotyczy to także tych, którzy zaczynali pracę po 1 stycznia 1999 r." - stwierdził członek zarządu Głównego FZZ Waldemar Lutkowski.
Uzasadniając swoje stanowisko, FZZ przypomniało, że "w toku prac nad reformą ubezpieczeń społecznych, kolejne rządy wiele razy podkreślały, że reforma ta będzie stopniowa, a złagodzeniu jej skutków miały służyć m.in. emerytury pomostowe".
"Tymczasem ich wprowadzenie gwałtowne ograniczyło krąg osób uprawnionych do wcześniejszych emerytur. Co więcej, mają one charakter wygasający. Za kilkanaście lat, jako jedyny kraj w Europie, Polska nie będzie miała przepisów obniżających wiek emerytalny osobom zatrudnionym przy najtrudniejszych i najbardziej ryzykownych pracach" - argumentował Lutkowski.
Przedstawił również zastrzeżenia związkowców co do wykazu rodzajów prac w szczególnych warunkach i o szczególnym charakterze, zawartych w załącznikach do ustawy o emeryturach pomostowych.
"O ustaleniu listy takich prac powinny decydować wyłącznie kryteria medyczne, a więc ocena ryzyka, które ze względu na wysokie wymagania danej pracy spowoduje utratę możliwości jej wykonywania przed osiągnięciem powszechnie obowiązującego wieku emerytalnego. Nie mogą to być ustalenia urzędników, podyktowane potrzebami budżetu" - podkreślał wiceprzewodniczący FZZ Andrzej Duda.
FZZ wymieniło w uzasadnieniu skargi do TK m.in. prace: wykonywane poza pomieszczeniami zamkniętymi, w narażeniu na hałas, zmianowe wykonywane w nocy czy konkretnie, np. pracę kierowców ciężarówek, jako te, które "wyłączono z ustawowej listy uprawniającej do pomostówek ze względów innych niż medyczne". Przypomniało też, że np. "praca nocna została uznana przez Międzynarodową Organizację Pracy za jedną z najniebezpieczniejszych dla zdrowia pracownika".
Członek Zarządu Głównego FZZ Sławomir Wittkowicz zaznaczył, że "gdyby polski TK nie odniósł się pozytywnie do skargi FZZ, członkowie związku, a już na pewno zrzeszeni w Forum nauczyciele, wystąpią przeciwko ustawie o +pomostówkach+ do sądów europejskich".
Ustawa o emeryturach pomostowych zakłada, że będą one przysługiwać osobom urodzonym po 31 grudnia 1948 r., które przed 1 stycznia 1999 r., co najmniej przez 15 lat, wykonywały prace w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze. Przechodząc na emeryturę pomostową muszą mieć skończone 55 lat (kobiety) lub 60 lat (mężczyźni). Konieczny jest też odpowiedni staż ubezpieczeniowy - 20 lat dla kobiet i 25 dla mężczyzn.
Niektóre grupy zawodowe, m.in.: piloci i personel pokładowy samolotów, dokerzy, hutnicy zatrudnieni przy wielkich piecach, maszyniści, muszą mieć ukończone 50 lat (kobiety) lub 55 lat (mężczyźni). Natomiast 10-letni staż pracy wystarczy np. nurkom, ratownikom górskim, rybakom morskim, osobom zatrudnionym bezpośrednio przy azbeście.
Za prace w szczególnych warunkach ustawa uznaje m.in. prace: przy przeróbce węgla, urabianiu minerałów skalnych, pod ziemią, przy obsłudze pieców odlewniczych, przy kuciu ręcznym w kuźniach, przy przeładunku statków, przy poszukiwaniu ropy naftowej, w podziemnych kanałach ściekowych. Natomiast za prace w szczególnym charakterze - m.in. pracę: maszynistów, pilotów, operatorów żurawi i reaktorów jądrowych, elektromonterów usuwający awarie, personelu domów pomocy społecznej.
Ze względu na graniczną datę zatrudnienia - przed 31 grudnia 1999 r. - emerytury pomostowe będą stopniowo wygasać.
Od 1 stycznia 2009 r. prawo do odejścia na wcześniejszą emeryturę utraciła większość nauczycieli, artystów, dziennikarze, znaczna grupa pracowników kolei, kierowcy ciężarówek.
W sumie pomostówki przysługują grupie niespełna 250 tys. osób, czyli o ok. 800 tys. mniejszej niż przed 1 stycznia 2009 r.
Forum Związków Zawodowych to jedna z trzech głównych central związkowych w Polsce. Działa od 2002 r. zrzesza ok. 400 tys. ludzi. Jest członkiem Europejskiej Konfederacji Niezależnych Związków Zawodowych.
źródło:biznes.onet.pl/0,1910488,wiadomosci.html
xx
Wysłany: Pią 11:09, 30 Sty 2009
Temat postu:
I następne info od WZZ ( Librus gratulacje!).
6 stycznia 2009 r. odbyło się posiedzenie połączonych sejmowych komisji: Edukacji, Nauki i Młodzieży oraz Polityki Społecznej i Rodziny poświęcone w całości pierwszemu czytaniu poselskiemu projektu ustawy o nauczycielskich świadczeniach kompensacyjnych (druk nr 1462).
Forum Związków Zawodowych reprezentował kol. Tadeusz Pisarek – członek Zarządu Głównego oraz Przewodniczący NSZZ Pracowników Schronisk dla Nieletnich i Zakładów Poprawczych.
Oficjalne stanowisko Forum Związków Zawodowych - oraz WZZ "Solidarność - Oświata" i NSZZ Pracowników Schronisk dla Nieletnich i Zakładów Poprawczych - zostało przekazane Sejmowi 3 stycznia 2009 r.
Podajemy – za opublikowanym na stronie Link stenogramem z posiedzenia (Biuletyn nr 1692/VI) – tekst wystąpienia kol. T. Pisarka:
„Członek Zarządu Głównego Forum Związków Zawodowych Tadeusz Pisarek:
Dziękuję uprzejmie. Panie przewodniczący, Wysokie Komisje, szanowni państwo.
Branża Nauki, Oświaty i Kultury Forum Związków Zawodowych, którą reprezentuję, jednoznacznie opowiada się za odrzuceniem tego projektu z kilku względów, które chcę przedstawić. Oprócz oficjalnego stanowiska, które przesłaliśmy do Komisji, chcę jeszcze powiedzieć o uzasadnieniu.
Projekt tej ustawy jednoznacznie potwierdza, że w przyznawaniu czy uznawaniu jakichkolwiek emerytur nie były brane pod uwagę czynniki medyczne, a tylko uwarunkowania polityczne. Przykro jest nam mówić, że w tak ważnych sprawach, jak te, które dotyczą nauczycieli, używa się tego samego czynnika. Jako ekspert związkowy uczestniczyłem w posiedzeniach komisji Centralnego Instytutu Ochrony Pracy i chcę powiedzieć, że tam jednoznacznie odrzucano możliwość przejścia nauczycieli na wcześniejszą emeryturę. Tak samo było podczas negocjacji z ministrem Bonim w Ministerstwie Edukacji Narodowej. Jednoznacznie odrzucano jakiekolwiek przedłużanie możliwości przejścia nauczycieli na wcześniejszą emeryturę, tłumacząc to właśnie względami medycznymi, bo nie znaleziono przykładów takich sytuacji, w których względy czy czynniki medyczne mogłyby odgrywać rolę.
Dlatego przejdźmy do sprawy następnej. Jeżeli nie odgrywają tutaj roli czynniki medyczne, to w takim razie chodzi o czynniki polityczne i ekonomikę. Proszę państwa, jeżeli w tym wypadku odgrywa rolę ekonomika, to chcę powiedzieć, że przedstawiliśmy wyliczenie, z którego wynika, że bieżące składki z wynagrodzeń nauczycielskich pokrywają bieżące wypłaty emerytur nauczycielskich, a istnieje przecież zależność. Im wyższe są wynagrodzenia nauczycielskie, tym wyższe będą składki. Ileś już razy o tym mówiliśmy. W związku z powyższym nie ma innego uzasadnienia dla takiego działania, że oto nagle musimy zaoszczędzić pieniądze na emeryturach nauczycielskich, bo Zakład Ubezpieczeń Społecznych ma jakieś tam kłopoty finansowe. Jeżeli ZUS ma kłopoty, to trzeba zajrzeć w dokumenty i sprawdzić, gdzie te pieniądze się rozchodzą. Tyle razy było to już przedstawiane.
Jeżeli chodzi o szczególne warunki, to pani poseł była łaskawa powiedzieć, że warunki pracy nauczycieli wskazują na to, iż jest to praca w szczególnym charakterze. Oczywiście, że tak. O to się upominaliśmy i właśnie o to od początku chodziło w naszych negocjacjach. Zmierzaliśmy do tego, żeby uznać szczególne warunki pracy nauczycieli i wprowadzić rozwiązania wynikające z art. 88 Karty Nauczyciela, a nie w kierunku emerytur pomostowych dla nauczycieli.
Proszę państwa, w lipcu nauczycielskie centrale związków zawodowych podpisały porozumienie. Jednoznacznie opowiadaliśmy się w nim za pewną modyfikacją art. 88 Karty Nauczyciela. Przedstawiano wówczas projekt, który w skrócie można określić jako projekt 20-30-55, bowiem zakłada on zachowanie status quo z tą różnicą, że na emeryturę można przejść, mając 55 lat. Tego chciało całe środowisko nauczycielskie. Chciało właśnie tego, a nie projektu, który został przedstawiony w druku nr 1462. Dlatego chcę powiedzieć, że tym bardziej jesteśmy rozżaleni faktem, że Związek Nauczycielstwa Polskiego poza plecami innych central związkowych wynegocjował tak wspaniałą rzecz, jak świadczenia kompensacyjne dla nauczycieli.
Chcę jeszcze powiedzieć, że gdyby okazały się prawidłowe te wyliczenia, które zrobiliśmy wstępnie, to świadczenie kompensacyjne dla nauczycieli będzie niższe od świadczenia dla bezrobotnych. Taka jest prawda. Proszę państwa, może się to okazać prawdą, jeśli wyznaczono 770 złotych jako wysokość świadczenia dla bezrobotnych, a świadczenie kompensacyjne zostanie wyliczone jako nieco ponad 600 złotych. Nie chciałbym jednak być złym wróżbitą.
Natomiast chcę jeszcze stwierdzić, że cały ten projekt ma syndrom tresera niedźwiedzi. Dlaczego? To stwierdzenie jest może dość brutalne, ale podobne stanowisko przedstawiłem, oceniając program „Solidarność pokoleń – 50+”. Zatem dlaczego? Projekt odbiera bowiem nauczycielom jakiekolwiek możliwości. Jak ktoś już nie ma się za co złapać, jeśli nie widzi dla siebie możliwości dalszej pracy w zawodzie stresogennym i za niskie wynagrodzenie, to zaproponuje mu się świadczenie kompensacyjne w wysokości 600 złotych. Dlaczego porównałem tę sytuację do tresowania niedźwiedzi? Dlatego, że niedźwiedzie tresuje się bardzo brzydko, a mianowicie na rozżarzonej blasze. Jak niedźwiedź już nie ma wyjścia, to podskakuje i wtedy mówimy o niedźwiedzim tańcu. Jest to brzydkie i przykre, ale taka jest cała prawda o tym, co się proponuje nauczycielom. Nie dość, że wynagrodzenia nauczycielskie odbiegają od norm, to dochodzi tutaj jeszcze kwestia bardzo niskich emerytur.
Ostatnią sprawą, którą chciałbym poruszyć, jest kwestia używanego określenia, czyli tzw. lat dożycia. Nie dość, że samo sformułowanie jest dość nieeleganckie i według mnie nieetyczne, to przedstawianie danych o tym, że ktoś żyje na pewno 83 albo 84 lata, jest smutne. Chodzi o wmówienie nauczycielom, że emerytowany nauczyciel żyje jeszcze dwadzieścia parę lat, przez co należy tak podzielić jego kapitał, że obniża mu się świadczenie emerytalne. Skądinąd jednak wiemy, co wynika np. ze statystyk Głównego Urzędu Statystycznego, że średni wiek emerytowanego nauczyciela wynosi 64,4 lata i nie będzie inny. Nie będzie inaczej, bo nauczyciele nie są tak długowieczni, jak by to się komuś wydawało. Na jakiej podstawie robi się takie statystyki? Kto ma prawo określać, kiedy ktoś będzie umierał, prawda? Tak przedstawiana statystka to skandal, bo jest ona traktowana jako podstawowy czynnik przy określaniu wysokości emerytury pomostowej czy jakiejkolwiek innej. Dziękuję.”
źródło:www.wzzso.pl/news.php
xx
Wysłany: Pią 11:07, 30 Sty 2009
Temat postu: Brawo WZZ
Stanowisko Związku w sprawie projektu ustawy o nauczycielskich świadczeniach kompensacyjnych
Branża Nauki, Oświaty i Kultury Forum Związków Zawodowych - w porozumieniu z Wolnym Związkiem Zawodowym "Solidarność - Oświata" oraz NSZZ Pracowników Schronisk dla Nieletnich i Zakładów Poprawczych - odrzuca poselski projekt ustawy o nauczycielskich świadczeniach kompensacyjnych.
3 stycznia 2009 r. FZZ przekazało przewodniczącym sejmowych komisji: edukacji, nauki i młodzieży oraz polityki społecznej i rodziny stanowisko Związku w powyższej sprawie.
W Stanowisku czytamy:
Branża Nauki, Oświaty i Kultury Forum Związków Zawodowych - w porozumieniu z Wolnym Związkiem Zawodowym "Solidarność - Oświata" oraz NSZZ Pracowników Schronisk dla Nieletnich i Zakładów Poprawczych - zdecydowanie negatywnie odnosi się do przedłożonego poselskiego projektu ustawy o nauczycielskich świadczeniach kompensacyjnych (druk nr 1462).
Projekt ustawy jest rozwiązaniem skrajnie niekorzystnym dla środowiska nauczycielskiego. Forum Związków Zawodowych konsekwentnie opowiada się za zachowaniem prawa nauczycieli do przechodzenia na wcześniejsze emerytury na podstawie art. 88 Karty nauczyciela, który winien być zmodyfikowany o wskazanie kolejnej przesłanki tj. osiągnięcia wieku 55 lat przez osobę uprawnioną. Wszystkie inne rozwiązania są nie do przyjęcia dla Forum Związków Zawodowych i zdecydowanie niekorzystne dla nauczycieli.
Wskazujemy, że pozbawienie nauczycieli orawa do wczesniejszej emerytury narusza, w naszej opinii, prawa nabyte nauczycieli zatrudnionych w przedszkolach, szkołach i innych placówkach przed 1 stycznia 1999 r. Poselski projekt ustawy o nauczycielskich świadczeniach kompensacyjnych jest próbą wprowadzenia w bład środowiska nauczycielskiego. Wyrażamy stanowczy protest przeciwko oszukiwaniu naszego środowiska takimi propozycjami, które mają być swoistymi ersatzami wcześniejszych emerytur.
Mając powyższe na względzie, Forum Związków Zawodowych wnosi o odrzucenie przedmiotowego projektu ustawy i podjęcie niezwłocznych prac nad modyfikacją treści art. 88 Karty nauczyciela.
/-/ Sławomir Wittkowicz
Przewodniczący
Branży Nauki, Oświaty i Kultury
Forum Związków Zawodowych
::
fora.pl
- załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by
phpBB
© 2001, 2005 phpBB Group
::
template subEarth by
Kisioł
.
Programosy
::
Regulamin