www.dobrynauczyciel.fora.pl
sprawy nauczycieli
FAQ
::
Szukaj
::
Użytkownicy
::
Grupy
::
Galerie
::
Rejestracja
::
Profil
::
Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości
::
Zaloguj
Forum www.dobrynauczyciel.fora.pl Strona Główna
»
Protesty i akcje
Napisz odpowiedź
Użytkownik
Temat
Treść wiadomości
Emotikony
Więcej Ikon
Kolor:
Domyślny
Ciemnoczerwony
Czerwony
Pomarańćzowy
Brązowy
Żółty
Zielony
Oliwkowy
Błękitny
Niebieski
Ciemnoniebieski
Purpurowy
Fioletowy
Biały
Czarny
Rozmiar:
Minimalny
Mały
Normalny
Duży
Ogromny
Zamknij Tagi
Opcje
HTML:
TAK
BBCode
:
TAK
Uśmieszki:
TAK
Wyłącz HTML w tym poście
Wyłącz BBCode w tym poście
Wyłącz Uśmieszki w tym poście
Kod potwierdzający: *
Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Skocz do:
Wybierz forum
Dla niezarejestrowanych
----------------
Licznik
Linkownia
Tematy
----------------
!! WALCZMY O SWOJE !!
Aktualności (prasa, radio, TV)
O wszystkim....
Protesty i akcje
Lista Librusa
APEL POLSKICH NAUCZYCIELI
Nowy związek zawodowy nauczycieli
Ankiety
sprawy "administracyjne"
Problemy prawne
Zakłady sportowe
Giełda
Czat na żywo
Praca
----------------
Przedmioty ścisłe
Przedmioty humanistyczne
Przegląd tematu
Autor
Wiadomość
anja67
Wysłany: Wto 21:20, 18 Lis 2008
Temat postu:
Jakie macie zdanie na ten temat? Jakie prognozy?
anja67
Wysłany: Wto 20:31, 18 Lis 2008
Temat postu:
Dziękuję za tak wyczerpującą odpowiedź.
stoper
Wysłany: Wto 13:33, 18 Lis 2008
Temat postu:
Jeśli w życie wejdzie ustawa o emeryturach pomostowych w obecnym kształcie, będziemy skarżyć ją do sądów polskich i europejskich - deklarują związkowcy, reprezentujący kolejarzy i nauczycieli. Nauczyciele i kolejarze to - poza dziennikarzami - dwie grupy zawodowe, które na przepisach uprawniających do wcześniejszego przechodzenia na emeryturę, mających wejść w życie od 1 stycznia 2009 r., stracą najwięcej.
Pomostówki - "Jeśli będzie weto, wszyscy przegramy"
Nad ustawą o "pomostówkach" kończy już prace Senat. Związkowcy mają jednak nadzieję, że jeszcze uda się ją zmienić na tyle, że obecne uprawnienia kolejarzy i nauczycieli nie zostaną im odebrane.
- Jeżeli Senat nie wprowadzi poprawki dającej prawo do "pomostówek" wszystkim nauczycielom pracującym przy tablicy, będziemy wnioskować do prezydenta o zawetowanie ustawy. A gdyby nie dało to rezultatu i jednak weszłaby ona w życie, planujemy złożenie
skargi do TK, a potem ewentualnie do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości
- powiedział przewodniczący branży nauki, oświaty i kultury Federacji Związków Zawodowych, Sławomir Wittkowicz.
Jako podstawę ewentualnej przyszłej skargi wskazał złamanie konstytucyjnych zasad równości wobec prawa oraz ochrony praw nabytych.
Zdaniem Wittkowicza ustawodawca zmienia warunki przechodzenia nauczycieli na emeryturę "w trakcie gry, bez przeprowadzenia dialogu społecznego, przynajmniej w kwestii warunków ochrony pracy".
Zauważył też, że nauczycielom wystarczyłoby przedłużenie obowiązywania art. 88 Karty Nauczyciela, który wygasa 31 grudnia 2008 r. Przepis ten umożliwia przechodzenie na emeryturę po przepracowaniu 30 lat, w tym 20 lat przy tablicy. Według Wittkowicza "należałoby do niego dopisać trzeci warunek - ukończenie 55 lat. Wtedy nauczyciele mogliby korzystać z wcześniejszej emerytury a nikt nie zarzucałby im, że odchodzą na nią w wieku niespełna 50 lat".
Nauczyciele zapowiedzieli udział w planowanej na 19 listopada pikiecie przed Sejmem. Spotkają się tam członkowie OPZZ, FZZ i "Solidarności". Będą również kolejarze. Ci są tak zdeterminowani, że choć na razie nie wyznaczyli żadnej daty ewentualnego strajku, to deklarują udział w tych, które być może zorganizują związki zawodowe w proteście przeciw reformie emerytalnej i zdrowotnej.
- Jeżeli pikiety okażą się nieskuteczne, zaostrzymy akcję protestacyjną. Niezależnie od tego będziemy skarżyć niesprawiedliwe przepisy o "pomostówkach" do Trybunału Konstytucyjnego i sądów europejskich - powiedział przewodniczący konfederacji kolejowych związków zawodowych i członek zarządu OPZZ, Leszek Miętek.
Kolejarze opowiadają się przede wszystkim za niewygasaniem w żadnym terminie prawa do przechodzenia na wcześniejszą emeryturę, co przewiduje obecna ustawa. Wśród stanowisk, które nie powinny tracić tego prawa, wskazują m.in.: konduktora, dróżnika przejazdowego, toromistrza, montera urządzeń sterowania ruchem. - Chodzi nam o osoby bezpośrednio związane z bezpieczeństwem ruchu kolejowego. Warunki ich pracy nie zmienią się w zależności od tego, kiedy zostali zatrudnieni, co sugeruje rząd - argumentuje Miętek.
Obecnie prawo do wcześniejszego odejścia na emeryturę przysługuje ok. 1 mln osób. Od 1 stycznia 2009 r. ma to być ok. 250 tys. osób. "Pomostówki" mają przysługiwać osobom spełniającym łącznie kilka warunków. Przede wszystkim muszą one rozwiązać stosunek pracy i być urodzone po 31 grudnia 1948 r. Przed 1 stycznia 1999 r. musiały co najmniej przez 15 lat wykonywać prace w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze. Kolejny warunek wymaga, aby przechodzący na emeryturę pomostową skończył 55 lat (kobiety) lub 60 lat (mężczyźni). Poza pewnymi wyjątkami konieczny będzie też odpowiedni staż ubezpieczeniowy - 20 lat dla kobiet i 25 dla mężczyzn.
Senat ma się zająć "pomostówkami" 19 listopada. Jeżeli senatorowie przyjmą jakieś poprawki, ustawa zostanie skierowana do głosowania w Sejmie. Jeżeli poprawek nie będzie, trafi do podpisu prezydenta. Lech Kaczyński kilka tygodni temu zapowiedział, że ustawę tę zawetuje.
http://biznes.interia.pl/news/kto-od-stycznia-straci-najwiecej,1212608
anja67
Wysłany: Pon 23:35, 17 Lis 2008
Temat postu:
Jeśli ktoś jest dobrze zorientowany w temacie i wie, że to walka z wiatrakami, to proszę niech napisze. Może tylko tracę czas?
anja67
Wysłany: Pon 23:16, 17 Lis 2008
Temat postu:
Czy ktoś wie, jak powinien wyglądać nasz kolejny krok? Ludzie piszcie, nie traćcie czasu!
filologini58
Wysłany: Pon 23:09, 17 Lis 2008
Temat postu: spokojnie
Nie o to chodzi, ze to już było. Chodzi o to, żeby poszukać potrzebnych informacji w starych wątkach i iść z tym do przodu. Ja kiedyś przez kilka godzin studiowałam na stronie naszego sejmu dane o wszystkich posłach, którzy mają nauczycielski rodowód. Aby inni chcieli dołączyć, nasze działania muszą byc konkretne i przemyślane. Damy radę, tylko róbmy to z głową.
anja67
Wysłany: Pon 22:54, 17 Lis 2008
Temat postu:
W GN była propozycja założenia specjalnej strony. Myśleliśmy już nawet o jej tytule, po to, aby ludzie nie błądzili. Wybrano istniejącą już DN i na tym się skończyło. My nauczyciele nie potrafimy jednak się zjednoczyć i to jest nasz słaby punkt. Łatwo nami manipulować. Wczoraj szło lepiej. Niektórzy piszą , że to już było, że narzekamy, że takie posty już były, że ktoś już wcześniej pisał o wykorzystaniu wszystkich możliwości prawnych w Polsce itd. Mam prośbę do Was, skoro wiecie o tym, to piszcie to co ważne, nie krytykujcie. Zastanówcie się lepiej, co sami w tej kwestii zrobiliście. Pewnie nic!
anja67
Wysłany: Pon 20:25, 17 Lis 2008
Temat postu: STRASBURG - DROGA PRAWNA
Czy do cholery nie ma rady na ten rząd! Czy nie wygralibyśmy w Strasburgu? Wszyscy, którzy zostaliśmy zatrudnieni na mocy karty nauczyciela, na mocy tej samej karty powinniśmy odejść na emeryturę. Gdybym wiedziała, że taką niespodziankę przygotuje nam rząd, dawno odeszłabym z zawodu, nie tracąc pieniędzy na kolejne podyplomówki i kierunki studiów, robione kosztem własnej rodziny. Ludzie nie dajmy się!!!!!!!!!!!!
::
fora.pl
- załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by
phpBB
© 2001, 2005 phpBB Group
::
template subEarth by
Kisioł
.
Programosy
::
Regulamin