www.dobrynauczyciel.fora.pl
sprawy nauczycieli
FAQ
::
Szukaj
::
Użytkownicy
::
Grupy
::
Galerie
::
Rejestracja
::
Profil
::
Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości
::
Zaloguj
Forum www.dobrynauczyciel.fora.pl Strona Główna
»
Aktualności (prasa, radio, TV)
Napisz odpowiedź
Użytkownik
Temat
Treść wiadomości
Emotikony
Więcej Ikon
Kolor:
Domyślny
Ciemnoczerwony
Czerwony
Pomarańćzowy
Brązowy
Żółty
Zielony
Oliwkowy
Błękitny
Niebieski
Ciemnoniebieski
Purpurowy
Fioletowy
Biały
Czarny
Rozmiar:
Minimalny
Mały
Normalny
Duży
Ogromny
Zamknij Tagi
Opcje
HTML:
TAK
BBCode
:
TAK
Uśmieszki:
TAK
Wyłącz HTML w tym poście
Wyłącz BBCode w tym poście
Wyłącz Uśmieszki w tym poście
Kod potwierdzający: *
Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Skocz do:
Wybierz forum
Dla niezarejestrowanych
----------------
Licznik
Linkownia
Tematy
----------------
!! WALCZMY O SWOJE !!
Aktualności (prasa, radio, TV)
O wszystkim....
Protesty i akcje
Lista Librusa
APEL POLSKICH NAUCZYCIELI
Nowy związek zawodowy nauczycieli
Ankiety
sprawy "administracyjne"
Problemy prawne
Zakłady sportowe
Giełda
Czat na żywo
Praca
----------------
Przedmioty ścisłe
Przedmioty humanistyczne
Przegląd tematu
Autor
Wiadomość
gosia
Wysłany: Czw 23:03, 23 Paź 2008
Temat postu:
www.gazetaprawna.pl
Prometeusz
Wysłany: Czw 22:26, 23 Paź 2008
Temat postu:
MADASZKA podaj prosze link do strony źródła tych informacji
madaszka
Wysłany: Czw 20:05, 23 Paź 2008
Temat postu: Edukacyjny "okrągły stół"
Prezydent: nauczyciele nie powinni być zwykłymi pracownikami
Zawód nauczyciela to powołanie, a likwidacja przywilejów nauczycielskich, które trzymają najlepszych ludzi w tym zawodzie, przyniesie efekty całkowicie przeciwne do zamierzonych - powiedział prezydent Lech Kaczyński uczestnikom czwartkowego "edukacyjnego okrągłego stołu".
prezydent_kaczyński
Co do nauczania języka polskiego prezydent powiedział, że zdaje sobie sprawę z różnicy w gustach literackich, ale w tej sprawie - jak podkreślił - porównuje się rzeczy nieporównywalne. Według prezydenta, każdy może preferować literaturę jaką lubi - ktoś Gombrowicza, a ktoś Sienkiewicza.
"Sprowadzenie nauczyciela do roli zwykłego pracownika jest głębokim nieporozumieniem" - zaznaczył L.Kaczyński. Nauczyciele, jego zdaniem, powinni zachować swój szczególny status. Mówił o czasie pracy nauczycieli, podkreślając, że jest on w rzeczywistości dłuższy, niż się na pierwszy rzut oka wydaje.
"Czy Polska jest w stanie płacić nauczycielom więcej? Tak. Moim zdaniem powinna być w stanie i powinniśmy iść zdecydowanie w tym kierunku. Ale czy Polska jest w stanie płacić tyle nauczycielom, co (...) nawet drobniejszym menedżerom czy specjalistom od marketingu? Nie jest w stanie. I dlatego te tzw. przywileje są czymś, co trzyma ich w zawodzie i - moim zdaniem - ich naruszenie (...) da efekty odwrotne do zamierzonych" - podkreślił.
L.Kaczyński powiedział też, że ma wątpliwości, czy słuszna była reforma szkół polegająca na wydzieleniu sześcioletniej szkoły podstawowej i trzyletniego gimnazjum. "Gimnazjum gromadzi dzieci, a później (...) prawie młodzież, w niezwykle trudnym wieku. I to jest takie zgromadzenie starszych dzieci i najmłodszej młodzieży, w którym bywają zasadnicze kłopoty. Takie są reguły rozwoju każdego człowieka" - ocenił prezydent. Dodał jednak, że w tym systemie nie można zbyt często dokonywać zmian.
W wystąpieniu prezydent zwrócił także uwagę na - jak to określił - sprawę jednolitego kanonu wykształcenia humanistycznego.
"Z niemałym, żeby nie powiedzieć z głębokim niepokojem patrzę na plany, zgodnie z którymi każdy dyrektor szkoły będzie mógł ustalać jej program" - powiedział prezydent.
Według prezydenta, "w szkołach potrzebny jest jednolity kanon nauczania". Jego zdaniem, dotyczy to "wiedzy o literaturze, wiedzy o naszej historii".
"Ale wiem na pewno, że ludzi trzeba uczyć historii tak, żeby ją znali i musi to być przede wszystkim historia naszego kraju" - mówił prezydent i podkreślił, że nie neguje konieczności nauczania historii innych narodów, w szczególności europejskich, ale - jak zaznaczył - w pierwszym rzędzie należy uczyć historii Polski.
"Po drugie trzeba ich uczyć, że Polska jest jedna - mówił prezydent - nie mam nic przeciwko tej czy innej lekcji dotyczącej historii danej ziemi, ale przede wszystkim idzie o historię Polski".
To, jak wygląda obecnie wychowanie patriotyczne w Polsce - według prezydenta - widać na przykładzie muzeów powiatowych na ziemiach zachodnich. "Dyrektor tamtejszego muzeum nie jest w stanie przygotować wystawy związanej z 90. rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości dlatego, bo miejscowe władze powiatowe wolą historię tamtego rejonu, a region ten leży na terenach, które w II połowie XII wieku odpadły od Polski. Więc wiemy, czyja to jest historia" - mówił prezydent.
Co do nauczania języka polskiego prezydent powiedział, że zdaje sobie sprawę z różnicy w gustach literackich, ale w tej sprawie - jak podkreślił - porównuje się rzeczy nieporównywalne. Według prezydenta, każdy może preferować literaturę jaką lubi - ktoś Gombrowicza, a ktoś Sienkiewicza.
Prezydent opowiedział się ponadto za ścisłym nadzorem państwa nad szkołami. Podkreślił, że nie ma nic złego w tym, że szkoły są prowadzone przez samorządy. "Wierzę, że samorządy dbają o szkoły. Sam mam doświadczenie samorządowe" - powiedział. Zastrzegł jednak, że to na rządzie spoczywa odpowiedzialność za jakość edukacji i obowiązek jej egzekwowania.
"Problem subwencji oświatowej jest problemem bardzo trudnym. O ile miasto stołeczne Warszawa potrafiło do tej subwencji dokładać drugie tyle, o tyle są gminy, w których (...) korzysta się z subwencji także dla innych celów niż oświatowe. (...) I to już jest poważny problem" - ocenił.
L. Kaczyński pochwalił też system egzaminów zewnętrznych. Jego zdaniem, są one dobrym narzędziem obiektywnego weryfikowania poziomu nauczania w poszczególnych szkołach i jest "jedynym sposobem" wyrównywania tego poziomu. "Tego się nigdy nie osiągnie w stu procentach, świetnie sobie zdaję z tego sprawę. Ale trzeba do tego dążyć" - dodał.
Podczas "okrągłego stołu edukacyjnego" w Pałacu Prezydenckim o planowanej reformie oświaty będą rozmawiać z prezydentem Lechem Kaczyńskim politycy z rządu i z opozycji, związki zawodowe i organizacje społeczne.
Czwartkowe spotkanie to pierwsza z trzech części okrągłego stołu. W jego trakcie wszystkie strony przedstawią swoje stanowisko wobec rządowych projektów nowelizacji ustawy o systemie oświaty oraz Karty Nauczyciela.
Zagadnienia, nad którymi będą pracować uczestnicy okrągłego stołu, to: wynagrodzenia i czas pracy nauczycieli; wcześniejsze emerytury; nadzór pedagogiczny; obniżenie wieku szkolnego i wychowanie przedszkolne; podstawy programowe; przeciwdziałanie patologii w szkołach.
W czwartkowym spotkaniu wzięli udział, obok prezydenta, podsekretarz stanu w MEN Krzysztof Stanowski, minister pracy i polityki społecznej Jolanta Fedak, posłanka Lewicy i b. minister edukacji Krystyna Łybacka, poseł PiS i b. wiceminister edukacji Sławomir Kłosowski, poseł PO i przewodniczący sejmowej Komisji Edukacji Nauki i Młodzieży Andrzej Smirnow, wiceprzewodniczący Związku Gmin Wiejskich Marek Olszewski, prezes ZNP Sławomir Broniarz, przewodniczący oświatowej "Solidarności" Stefan Kubowicz, przewodniczący Branży Nauki Oświaty i Kultury Forum Związków Zawodowych Sławomir Wittkowicz, prezes Społecznego Towarzystwa Oświatowego Wojciech Starzyński oraz założyciele ruchu przeciw obniżeniu od 2009 r. wieku szkolnego "Ratuj maluchy" Karolina i Tomasz Elbanowscy.
::
fora.pl
- załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by
phpBB
© 2001, 2005 phpBB Group
::
template subEarth by
Kisioł
.
Programosy
::
Regulamin