Misza
Aktywny uzytkownik
Dołączył: 28 Cze 2008
Posty: 216
Przeczytał: 0 tematów
Pomógł: 2 razy Ostrzeżeń: 0/5 Skąd: ze wsi Płeć: Mężczyzna
|
Wysłany: Nie 21:30, 16 Sie 2009 Temat postu: ZNP obnosi się ze swoją....... |
|
|
Szanowny Pan
Jerzy Sawka
Redaktor Naczelny
wrocławskiej „Gazety Wyborczej“
Szanowny Panie Redaktorze,
w związku z ukazaniem się tekstu „Dlaczego rodzice sześciolatków powiedzieli szkole: NIE” we wrocławskiej „Gazecie Wyborczej” dnia 11 sierpnia 2009 r., na podstawie art. 31 ustawy z dnia 26 stycznia 1984 r. Prawo prasowe (Dz. U. Nr 5, poz. 24 ze zm.), proszę o zamieszczenie odpowiedzi Związku Nauczycielstwa Polskiego.
Nie jest prawdą stwierdzenie Pani prof. Mirosławy Nowak-Dziemianowicz, iż „Związek Nauczycielstwa Polskiego zaprotestował jako pierwszy” przeciwko posłaniu 6-latków do pierwszej klasy.
Związek Nauczycielstwa Polskiego od lat opowiada się za obniżeniem wieku obowiązku szkolnego, a jego przedstawiciele promują i rozpowszechniają ten pomysł, biorąc udział w publicznej dyskusji na temat edukacji przedszkolnej i wczesnoszkolnej. Stwierdzenie Pani prof. Nowak-Dziemianowicz jest tym bardziej bezpodstawne, iż w kwietniu 2008 roku Związek Nauczycielstwa Polskiego złożył w Sejmie obywatelski projekt ustawy o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego (druk sejmowy nr 605), który zakładał m.in. obniżenie wieku rozpoczęcia nauki z 7 r.ż do 6 r.ż. Pierwsze czytanie tego obywatelskiego projektu, pod którym podpisało się ponad 200 tys. nauczycieli i rodziców, odbyło się w lipcu ubiegłego roku, a następnie projekt był procedowany razem z projektem nowelizacji ustawy o systemie oświaty przygotowanym przez MEN.
Zatem nieprawdziwe i niezmiernie krzywdzące jest stwierdzenie, że „ZNP zaprotestował jako pierwszy” przeciwko obniżeniu wieku obowiązku szkolnego. Wręcz przeciwnie: ZNP jako pierwszy włączył się w promowanie obniżenia wieku obowiązku szkolnego, sam przygotował odpowiedni dokument wprowadzający nowe przepisy oraz zaangażował się w zbieranie podpisów. Nie jest zatem bez znaczenia fakt, że pod ideą obywatelskiego projektu podpisało się aż ponad 200 tys. nauczycieli i rodziców.
Podzielamy jedynie opinię Pani prof. Mirosławy Nowak-Dziemianowicz, że debata o 6-latkach niepotrzebnie zeszła do poziomu rozmowy o „umywalkach i meblach”, zamiast rzetelnej dyskusji o gotowości dzieci 6-letnich do realizacji obowiązku szkolnego, za którym opowiada się ZNP.
Zatem zwracam się z prośbą o zamieszczenie poniższej odpowiedzi:
Wobec informacji podanej w tekście „Dlaczego rodzice sześciolatków powiedzieli szkole: NIE” („Gazeta Wyborcza” Wrocław, 11 sierpnia 2009 r.), Związek Nauczycielstwa Polskiego informuje, że stwierdzenie Pani prof. Mirosławy Nowak-Dziemianowicz, iż „ZNP zaprotestował jako pierwszy” przeciwko posłaniu 6-latków do pierwszej klasy, jest nieprawdziwe i bezzasadne.
ZNP jako pierwszy złożył w Sejmie w ubiegłym roku obywatelski projekt ustawy o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego, który zakładał m.in. obniżenie wieku rozpoczęcia nauki z 7 r.ż do 6 r.ż. Pod tym obywatelskim projektem podpisało się ponad 200 tys. nauczycieli i rodziców. Natomiast przedstawiciele ZNP, biorąc udział w debacie publicznej, wielokrotnie wypowiadali się za obniżeniem wieku obowiązku szkolnego.
Magdalena Kaszulanis
Rzeczniczka prasowa ZNP
Post został pochwalony 0 razy
|
|