www.dobrynauczyciel.fora.pl
sprawy nauczycieli
FAQ  ::  Szukaj  ::  Użytkownicy  ::  Grupy  ::  Galerie  ::  Rejestracja  ::  Profil  ::  Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości  ::  Zaloguj


Nasze emerytury
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5, 6  Następny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.dobrynauczyciel.fora.pl Strona Główna » Aktualności (prasa, radio, TV)
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
gosia
Aktywny uzytkownik



Dołączył: 03 Kwi 2008
Posty: 217
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: dolny śląsk

PostWysłany: Czw 23:10, 20 Lis 2008    Temat postu:

Jak poczytałam na forum GN, to co wkleil motyl(O emeryturach /ponownie/ - przeczytajcie UWAŻNIE), to już nic mi się nie chce.

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
stoper
Aktywny uzytkownik



Dołączył: 15 Mar 2008
Posty: 401
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 30 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: opolskie

PostWysłany: Czw 23:33, 20 Lis 2008    Temat postu:

Senat przyjął ustawę o "pomostówkach"
PAP

Senat przyjął bez poprawek ustawę o emeryturach pomostowych, zmniejszającą liczbę uprawnionych do wcześniejszego przechodzenia na emeryturę z ok. miliona osób, które obecnie mają taką możliwość, do niecałych 250 tysięcy.
Za przyjęciem ustawy bez poprawek głosowało 52 senatorów, 31 było przeciw, a dwóch wstrzymało się od głosu.

Według ustawy, "pomostówki" mają przysługiwać jedynie osobom urodzonym po 1 stycznia 1948 r., które do 1 stycznia 1999 r. przepracowały co najmniej 15 lat w szczególnych warunkach albo wykonywały przez ten czas pracę o szczególnym charakterze. Będą też wykonywać takie prace po 31 grudnia 2008 r., ale już na warunkach określonych w nowej ustawie.

Emerytury pomostowe mają stopniowo wygasać. Prawo to straci większość nauczycieli, część kolejarzy, dziennikarze.


Jak myślicie? - co się będzie dalej działo ?


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
stoper
Aktywny uzytkownik



Dołączył: 15 Mar 2008
Posty: 401
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 30 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: opolskie

PostWysłany: Sob 22:10, 29 Lis 2008    Temat postu:

"Nauczyciele będą zarabiać tyle, że nie będzie im się opłacało przechodzić na »pomostówki«"
Waldemar Pawlak

PAP

Nauczyciel, który ma duży staż i kwalifikacje będzie tyle zarabiał, żeby nie opłaciło mu się przechodzenie na wcześniejszą emeryturę - taką filozofią chce się kierować koalicja, przygotowując projekt dotyczący "przejściowych" emerytur dla nauczycieli - poinformował wicepremier, szef PSL Waldemar Pawlak.
Jego zdaniem, wielu nauczycieli nie będzie korzystało z możliwości przejścia na wcześniejszą emeryturę, bo - jak mówił przywołując przykład profesorów wyższych uczelni - dobre wynagrodzenia sprawiają, że wykładowcy pracują nawet do siedemdziesiątego piątego roku życia a nawet dłużej.

- W przypadku nauczycieli pójdźmy tą samą drogą, żeby nauczyciel, który ma staż i kwalifikacje, zarabiał na tyle dużo, żeby nie opłaciło mu się i nie była dla niego atrakcyjna żadna wcześniejsza emerytura, a swoje talenty i umiejętności mógł wykorzystać przy kształceniu i edukowaniu dzieci - powiedział na konferencji prasowej Pawlak.

Pawlak uważa, że zgłoszona przez minister pracy i polityki społecznej Jolantę Fedak (PSL) inicjatywa w tej sprawie jest bardzo dobrą podstawą do rozmów.

Zgodnie z propozycją Fedak (nie zyskała akceptacji PO) wygaszanie emerytur pomostowych dla nauczycieli trwałoby 23 lata; kolejne roczniki mogłyby korzystać z prawa do wcześniejszego przejścia na emeryturę przy jednoczesnym stopniowym wydłużaniu okresu ich aktywności zawodowej.

Pawlak zaznaczył, że w sprawie emerytur dla nauczycieli potrzebne jest szersze porozumienie, by odrzucić ewentualne weto prezydenta do ustawy dotyczącej emerytur pomostowych.

- Wielu nauczycieli mówi, że nie będzie korzystało z okazji przejścia na wcześniejszą emeryturę, ale ustanowienie takich okresów przejściowych jest dobrym elementem szacunku dla tego zawodu i daje poczucie pewności w tym zawodzie - podkreślił.

Według "Rzeczpospolitej" posłowie chcą, by przywilej wcześniejszej emerytury przysługiwał jedynie nauczycielom urodzonym przed 1969 rokiem.

Do 15 grudnia br. prezydent Lech Kaczyński musi zdecydować co zrobi z ustawą o emeryturach pomostowych, która czterokrotnie zmniejszy liczbę osób mogących skorzystać z tego przywileju. Jeśli ustawa wejdzie w życie, uprawnienie to straci np. część nauczycieli, artystów (np. muzycy), kolejarzy (np. konduktorzy), dziennikarze, kierowcy ciężarówek.

Jednak gdyby ustawa o "pomostówkach" nie weszła w życie od 1 stycznia 2009 r., w przyszłym roku nikt nie mógłby odejść na wcześniejszą emeryturę. Ustawa z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z FUS, dająca takie prawo, wygasa bowiem z końcem 2008 r.

[link widoczny dla zalogowanych]


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
filologini58
Aktywny uzytkownik



Dołączył: 15 Mar 2008
Posty: 355
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 21 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: podkarpackie

PostWysłany: Nie 14:33, 30 Lis 2008    Temat postu: Kolejny POmysł

To należy rozumieć w następujący sposób: Podmostówka w wysokości 500PLN z pewnością będzie mniej atrakcyjna od zawrotnej kwoty wynagrodzenia nauczyciela o wysokich kwalifikacjach, 2380 brutto (aktualnie) w dodatku podwyższonego o 7,5% (hipotetycznie), na które i tak, wg. słów nie zasługującego na szacunek, ani tym bardziej sympatię p.Chlebowskiego, niekoniecznie rządowi w budżecie wystarczy. Dodajmy do tego 8-4 (zależnie od etapu edukacyjnego) godzin podwyższonego pensumw miesiącu i żyć nie umierać. A teraz, to co dla mnie bardzo ważne, czyli moja emerytura. Zamiast za 5 lat, tak jak oczekiwałam, przejdę na emeryturę za lat 15. ZUS wylicza świadczenie emerytalne dla mojego rocznika na poziomie ok. 50% świadeczenia, jakie otrzymają nauczyciele przechodzący na emeryturę do końca tego roku kalendarzowego, którzy odejdą z kwotą ok. 1200PLN. Ja dostanę za 15 lat, o ile dożyję, 600PLN. Aby za te 15 lat chciało mi się dalej efektywnie (cha, cha!) pracować ku chwale ojczyzny i dla podtrzymania zawartości centralnego koryta, rząd będzie mnie mobilizował podnosząc w każdym następnym roku moją emeryturę o kolejne 100 PLN. Kwotę, jaką dostanie obecnie odchodzący emeryt uzyskam, jeśli dożyję w wieku lat 75, o ile dobrze policzyłam. Jak taki delikwent jak ja po drodze padnie, jest to dla państwa czysta oszczędność. Nie trzeba będzie starucha leczyć, wypłacać mu emerytury i w dodatku zwiększy się liczba wolnych miejsc pracy. A ja w tej chwili, po przepracowaniu 25 lat w warunkach, które do niedawna uważano za szkodliwe dla zdrowia, a które nagle, jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki, po ekspertyzach wykonanych na zlecenie rządu, stały się wręcz cieplarniane, zauważam zwiekszone zapotrzebowanie reperowania zdrowia i wyhamowywania tempa pracy. Biorę też pod uwagę różne inne rozwiązania łącznie z ucieczką z tego kraju, który nie nadaje się do życia. Nie mam ochoty do końca życia pełnić roli niewolnika w zawodzie, na który dzięki zaangażowaniu służalczych mediów, z nakazu i za przyzwoleniem rządzących, pluje niemal całe społeczeństwo. Jest to chyba normalne zachowanie, jakie podpowiada mi mój instynkt samozachowawczy. Mam nadzieję,ze go tym razem posłucham i przestanę wojować z tą dżumą i zadbam w końcu o siebie, swój własny interes, swoje własne dzieci, swoją własną rodzinę.

Nie wiem, w jakim celu p.Pawlak wyprodukował ten tekst. Chyba tylko po to, żeby złośliwie popastwić się nad naszym sfeminizowanym i przez to słabym środowiskiem. A przede wszystkim chyba po to, aby znów poszła w eter kolejna plotka o bajecznie wysokich wynagrodzeniach nauczycieli. Ja chyba panu Pawlakowi pomogę, żeby nie minął się z prawdą i od dziś zacznę pracować w rytmie mitycznego 18-godzinnego tygodnia pracy. Wtedy rzeczywiście będzie można mówić o godnym wynagrodzeniu.


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez filologini58 dnia Nie 14:36, 30 Lis 2008, w całości zmieniany 2 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
stoper
Aktywny uzytkownik



Dołączył: 15 Mar 2008
Posty: 401
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 30 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: opolskie

PostWysłany: Śro 12:17, 03 Gru 2008    Temat postu:

ze strony ZNP:

Wczoraj, 2 grudnia 2008 r. po południu prezes ZNP Sławomir Broniarz i wiceprezes ZG ZNP Jarosław Czarnowski spotkali się z szefem doradców premiera Michałem Bonim oraz Zbigniewem Chlebowskim, przewodniczącym klubu parlamentarnego PO. W spotkaniu wzięła udział również minister edukacji Katarzyna Hall oraz wiceminister resortu Krystyna Szumilas.

Rozmowy dotyczyły uprawnień emerytalnych dla nauczycieli. Przedstawiciele rządu zaprezentowali projekt ustawy o "nauczycielskich świadczeniach kompensacyjnych". Jego szczegóły będą omawiane podczas kolejnego spotkania, do którego dojdzie najprawdopodobniej jeszcze w tym tygodniu. (mk)

znowu rozmowy, rozmowy ....
Ktoś coś wie ?


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
madaszka
Aktywny uzytkownik



Dołączył: 09 Kwi 2008
Posty: 182
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 6 razy
Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Śro 19:36, 03 Gru 2008    Temat postu:

PO i PSL porozumiały się ws. przejściowych emerytur dla nauczycieli

PO i PSL porozumiały się w sprawie przejściowych emerytur dla nauczycieli - powiedział po środowym spotkaniu z ludowcami szef klubu PO Zbigniew Chlebowski. Koalicjanci chcą, aby emerytury przejściowe obowiązywały do 2020 roku, koszt dla budżetu szacują na 4 miliardy złotych.
Zbigniew Chlebowski

Nieoficjalnie źródła zbliżone do koalicji informują, że z emerytur przejściowych skorzystaliby nauczyciele urodzeni przed 1964 rokiem.

Nie rozstrzygnięto jeszcze, na ile lat przed ustawowym wiekiem emerytalnym (60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn) nauczyciele mogliby przechodzić na wcześniejsze emerytury. Platforma proponuje żeby było to 5 - 6 lat, ale byłaby skłonna zgodzić się nawet na 9 lat, gdyby nauczyciele zgodziliby się na pozostałe zapisy.

PO chce m.in., aby świadczenia przejściowe wygasły w 2020 roku. Minister pracy Jolanta Fedak proponowała wcześniej rok 2032. Dla tych, którzy zdecydują się przejść na wcześniejszą emeryturę obowiązywałby zakaz pracy w zawodzie nauczyciela. Jeśli nauczyciel zdecydowałby się na powrót do zawodu, świadczenie przedemerytalne ulegałoby zawieszeniu.

"Jest szansa, że będzie poparcie ZNP"

Przewodniczący Związku Nauczycielstwa Polskiego Sławomir Broniarz powiedział, że ZNP chce, aby na emeryturę mogli odchodzić nauczyciele w wieku 55 lat, po dwudziestu latach pracy przy tablicy, mając 30-letni staż pracy.

Chlebowski poinformował że jutro o godz. 9 spotka się w tej sprawie z Broniarzem oraz szefem klubu Lewicy Wojciechem Olejniczakiem i szefem klubu PSL Stanisławem Żelichowskim.

"W czwartek będziemy rozstrzygać ostatnią kwestię, a więc to, jakie roczniki skorzystają z nauczycielskich świadczeń kompensacyjnych. To, co jest dla nas ważne, to zawężenie grupy nauczycieli do tych, którzy rzeczywiście przepracowali 30 lat, w tym 20 przy tablicy" - powiedział dziennikarzom Chlebowski.

Szef klubu PO powiedział, że rozmawiał wstępnie o założeniach projektu z prezesem Broniarzem i - jak ocenił - jest szansa, że będzie poparcie.

"Musimy porozmawiać z Lewicą, żeby zabezpieczyć się przed ewentualnym wetem prezydenta"

"Jest pełna zgoda koalicjantów w sprawie emerytur, ale musimy jeszcze porozmawiać z Lewicą, żeby zabezpieczyć się przed ewentualnym wetem prezydenta" - powiedział szef klubu PSL Stanisław Żelichowski.

Chlebowski nie wykluczył, że gotowy projekt zostanie w piątek przedstawiony opinii publicznej


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
stoper
Aktywny uzytkownik



Dołączył: 15 Mar 2008
Posty: 401
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 30 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: opolskie

PostWysłany: Czw 12:09, 04 Gru 2008    Temat postu:

PO, PSL i SLD zawarły ponadpartyjny sojusz

Kluby Platformy Obywatelskiej, Lewicy i PSL porozumiały się w sprawie wcześniejszych emerytur dla nauczycieli. W spotkaniu szefów klubów uczestniczył szef ZNP Sławomir Broniarz.
Specjalne rozwiązania dla nauczycieli mają zrekompensować im fakt nieumieszczenia ich pracy w wykazie uprawniającym ich do emerytur pomostowych.

Władze klubów PO i PSL uzgodniły wczoraj, że emerytury przejściowe dla nauczycieli będą obowiązywać do 2020 roku. Skorzystają z nich tylko najstarsi nauczyciele. Warunkiem otrzymania prawa do wczesniejszej emerytury ma być 20 lat pracy z kredą przy tablicy.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
madaszka
Aktywny uzytkownik



Dołączył: 09 Kwi 2008
Posty: 182
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 6 razy
Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Czw 14:07, 04 Gru 2008    Temat postu:

Emerytury przejściowe dla nauczycieli do 2024 r. - jest kompromis

Kluby koalicyjne: PO, PSL, Lewica porozumiały się ze ZNP ws. emerytur przejściowych dla nauczycieli. Świadczenia przejściowe mają być wypłacane do 2024 roku nauczycielom w wieku co najmniej 55 lat, z minimum 20-letnim stażem "pracy przy tablicy"; wynieść mają 80 proc. emerytury pomostowej w danym roku - informowali po czwartkowym spotkaniu w Sejmie przedstawiciele klubów i ZNP.
Prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego Sławomir Broniarz


Świadczenia przejściowe obejmą nauczycieli urodzonych najpóźniej w 1969 roku. Świadczeń tych nie będzie można łączyć z pracą w zawodzie. Koszty dla budżetu są szacowane na 4 miliardy złotych. Jak powiedział dziennikarzom szef klubu PO Zbigniew Chlebowski, Platforma szacuje, że mogą objąć około 100 tys. nauczycieli.

Projekt powinien trafić do Sejmu jeszcze w tym tygodniu tak, by można go było przyjąć jeszcze do końca grudnia

Prezes ZNP Sławomir Broniarz podkreślił po spotkaniu w Sejmie, że dla Związku najważniejszym argumentem był moment wygaszania świadczeń dla nauczycieli. "W różnym momencie ludzie uzyskują prawo do tych świadczeń i najważniejszy jest deadline 2024 roku" - powiedział Broniarz dziennikarzom.

Świadczenie - powiedział Broniarz - będzie wynosiło 80 proc. wysokości emeryturywww.nbportal.plBogaty EmerytSprawdź jaką emerytuę możesz dostać Nowa gra strategiczna! pomostowej. "Dodatkowe sześć lat pracy buduje zupełną inną podstawę. Od 1 stycznia 2009 roku liczyć się będzie zgromadzony kapitał, który jest pochodną stażu pracy" - dodał.

Broniarz: obecna propozycja jest otwarciem na środowisko nauczycielskie

"Mamy satysfakcję, że nauczyciele mogli pokazać, iż istnieje możliwość konstruktywnej współpracy między większością parlamentarną a opozycją" - podkreślił. Zaapelował także o jak najszybsze prace nad projektem i jak najszybszy podpis prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

Szef klubu Lewicy Wojciech Olejniczak podkreślił, że gdyby szefowie klubów PO, PSL, Lewicy i Broniarz nie doszli do porozumienia, to od 1 stycznia 2009 roku nauczyciele nie mieliby świadczeń. "Takie spotkanie, konstruktywna rozmowa powoduje, że wychodzimy z tego zadowoleni, dlatego, że przedstawiamy propozycje konstruktywną, dobrą dla nauczycieli" - ocenił polityk Sojuszu.

Przyznał, że "są ułomności" wypracowanej w czwartek propozycji, bo oczekiwania były większe", ale - jak zaznaczył - lepiej, że rozmowy zakończyły się propozycją, niż gdyby uczestnicy spotkania mieliby rozejść się bez żadnego rozwiązania.

"W takich przypadkach ja jestem zwolennikiem absolutnie współpracy i dialogu" - podkreślił Olejniczak.

Olejniczak: mój klub poprze projekt ustawy w sprawie świadczeń dla nauczycieli

Jego zdaniem, również prezydent nie powinien mieć do niego zastrzeżeń, bo - jak podkreślił - zawiera propozycje zaakceptowane przez nauczycieli.

Chlebowski ocenił, że ustępstwa wobec nauczycieli w żaden sposób nie zaburzają reformy emerytalnej. "To jest dobry kompromis, bezpieczny dla budżetu. Nie robimy żadnego "wyłomu". Mówimy o 80 procentach świadczenia (pomostowego - red.), dla wąskiej grupy nauczycieli w wygasającym systemie, z zakazem pracy w zawodzie - tego typu obostrzeń nie ma w ustawie o emeryturach
Emerytury
Twoja baza firm z całej Polski pkt.pl wszystko i w porządku
[link widoczny dla zalogowanych]
pomostowych. To wcale nie jest coś atrakcyjnego, co może rujnować finanse publiczne" - podkreślał.

Źródło: PAP
Artykuł z dnia: 2008-12-04, ostatnia aktualizacja: 2008-12-04 11:32


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
gosia
Aktywny uzytkownik



Dołączył: 03 Kwi 2008
Posty: 217
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: dolny śląsk

PostWysłany: Czw 16:24, 04 Gru 2008    Temat postu:

To SUPER wiadomość! Tylko siąść i płakać. Ręce opadły mi na buty....

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
stoper
Aktywny uzytkownik



Dołączył: 15 Mar 2008
Posty: 401
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 30 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: opolskie

PostWysłany: Czw 19:47, 04 Gru 2008    Temat postu:

Tego się nie spodziewałem nawet w najgorszym śnie....Sad i to wszystko za zgodą i przy aktywnym udziale ZNP..Sad SZOK !

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
gosia
Aktywny uzytkownik



Dołączył: 03 Kwi 2008
Posty: 217
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: dolny śląsk

PostWysłany: Czw 19:58, 04 Gru 2008    Temat postu:

No cóż, zamiast nas zachęcić do dalszej pracy dużymi podwyżkami, to nas zniechęcają do odchodzenia z pracy głodowymi zasiłkami. Nasza krzywda nikogo nie interesuje, ale za to jest TANIEJ dla państwa. Zapomnieli tylko dodać, że nas OKRADLI!

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
ba




Dołączył: 05 Kwi 2008
Posty: 27
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: woj.pomorskie

PostWysłany: Czw 21:06, 04 Gru 2008    Temat postu: ba

To jakiś koszmar. Straciłam już wszelką nadzieję, że nauczyciel uczciwie pracujący kiedyś będzie miał godną emeryturę. Rachunek ekonomiczny jest dla państwa najważniejszy. Tylko dlaczego my mamy go płacić?

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
gosia
Aktywny uzytkownik



Dołączył: 03 Kwi 2008
Posty: 217
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: dolny śląsk

PostWysłany: Pią 19:39, 05 Gru 2008    Temat postu:

Wcześniejsze emerytury dla nauczycieli jednak do 2027 roku

Jak ustaliliśmy, zakończyły się negocjacje w sprawie świadczeń kompensacyjnych dla nauczycieli. Trzy Kluby Parlamentarne: Platformy Obywatelskiej, Polskiego Stronnictwa Ludowego i Lewicy ustaliły zasady przechodzenia nauczycieli na wcześniejsze emerytury. Obecnie trwają prace nad projektem ustawy, który ma być gotowy w poniedziałek.


Z najnowszych ustaleń wynika, że w 2009 roku zarówno kobiety, jak i mężczyźni pracujący w szkołach jako nauczyciele przy tablicy będą mogli przechodzić na wcześniejsze emerytury po ukończeniu 55 lat.
Projekt ten powinien być uchwalony na najbliższym posiedzeniu Sejmu, gdyż ustawa musi wejść w życie 1 stycznia 2009 roku – mówi Krystyna Łybacka, poseł Lewicy.

Z najnowszych ustaleń wynika, że w 2009 roku zarówno kobiety, jak i mężczyźni pracujący w szkołach jako nauczyciele przy tablicy będą mogli przechodzić na wcześniejsze emerytury po ukończeniu 55 lat. Natomiast w kolejnych latach wiek emerytalny kobiet będzie wydłużany co rok o kwartał, zaś mężczyzn co rok o 6 miesięcy. Ostatnie osoby mające prawo do wcześniejszej emerytury skorzystają z takiego prawa w 2027 roku. Od 2028 roku wszyscy nauczyciele będą przechodzić na emerytury po ukończeniu 60 lat - kobiety i 65 lat - mężczyźni.

Prawo do wcześniejszego zakończenia aktywności zawodowej będą mieć jednak tylko nauczyciele legitymujący się okresem składkowym i nieskładkowym wynoszącym 30 lat (w tym 20 lat pracy w szkole przy tablicy). Z możliwości wcześniejszego odejścia z rynku pracy nie skorzystają więc m.in. doradcy metodyczni oraz wychowawcy w internatach.

Równocześnie nauczyciele otrzymujący świadczenia kompensacyjne nie będą mogli nadal pracować w szkołach. Wysokość świadczenia wypłacanego do czasu osiągnięcia ustawowego wieku emerytalnego będzie wynosić 80 proc. przyszłej emerytury, a nie emerytury pomostowej jak pierwotnie podawano.
Gaz. Prawna


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
stoper
Aktywny uzytkownik



Dołączył: 15 Mar 2008
Posty: 401
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 30 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: opolskie

PostWysłany: Śro 13:13, 07 Sty 2009    Temat postu:

STANOWISKO WZZ

Branża Nauki, Oświaty i Kultury Forum Związków Zawodowych - w porozumieniu z Wolnym Związkiem Zawodowym "Solidarność - Oświata" oraz NSZZ Pracowników Schronisk dla Nieletnich i Zakładów Poprawczych - odrzuca poselski projekt ustawy o nauczycielskich świadczeniach kompensacyjnych.

3 stycznia 2009 r. FZZ przekazało przewodniczącym sejmowych komisji: edukacji, nauki i młodzieży oraz polityki społecznej i rodziny stanowisko Związku w powyższej sprawie.

W Stanowisku czytamy:

Branża Nauki, Oświaty i Kultury Forum Związków Zawodowych - w porozumieniu z Wolnym Związkiem Zawodowym "Solidarność - Oświata" oraz NSZZ Pracowników Schronisk dla Nieletnich i Zakładów Poprawczych - zdecydowanie negatywnie odnosi się do przedłożonego poselskiego projektu ustawy o nauczycielskich świadczeniach kompensacyjnych (druk nr 1462).

Projekt ustawy jest rozwiązaniem skrajnie niekorzystnym dla środowiska nauczycielskiego. Forum Związków Zawodowych konsekwentnie opowiada się za zachowaniem prawa nauczycieli do przechodzenia na wcześniejsze emerytury na podstawie art. 88 Karty nauczyciela, który winien być zmodyfikowany o wskazanie kolejnej przesłanki tj. osiągnięcia wieku 55 lat przez osobę uprawnioną. Wszystkie inne rozwiązania są nie do przyjęcia dla Forum Związków Zawodowych i zdecydowanie niekorzystne dla nauczycieli.

Wskazujemy, że pozbawienie nauczycieli orawa do wczesniejszej emerytury narusza, w naszej opinii, prawa nabyte nauczycieli zatrudnionych w przedszkolach, szkołach i innych placówkach przed 1 stycznia 1999 r. Poselski projekt ustawy o nauczycielskich świadczeniach kompensacyjnych jest próbą wprowadzenia w bład środowiska nauczycielskiego. Wyrażamy stanowczy protest przeciwko oszukiwaniu naszego środowiska takimi propozycjami, które mają być swoistymi ersatzami wcześniejszych emerytur.

Mając powyższe na względzie, Forum Związków Zawodowych wnosi o odrzucenie przedmiotowego projektu ustawy i podjęcie niezwłocznych prac nad modyfikacją treści art. 88 Karty nauczyciela.

/-/ Sławomir Wittkowicz
Przewodniczący
Branży Nauki, Oświaty i Kultury
Forum Związków Zawodowych


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
xx
Aktywny uzytkownik



Dołączył: 19 Gru 2008
Posty: 347
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: kujawsko-pomorskie
Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Śro 16:33, 07 Sty 2009    Temat postu:

Posłowie podwyższą emerytury nauczycielom

Zmiana prawa - Do 100 proc. emerytury może wzrosnąć świadczenie kompensacyjne dla nauczycieli.



Wczoraj na połączonym posiedzeniu sejmowych komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży oraz Polityki Społecznej i Rodziny odbyło się pierwsze czytanie poselskiego projektu ustawy o nauczycielskich świadczeniach kompensacyjnych. Zgodnie nim, jeszcze w tym roku nauczyciele, którzy ukończą 55 lat i mają 30 letni okres składkowy i nieskładkowy, w tym 20 lat pracy w szkole przy tablicy, będą mogli przejść na świadczenie kompensacyjne. Jednak według Wojciecha Olejniczaka (Lewica), posła sprawozdawcy, projekt ten wymaga jednak poprawek.

- Największe emocje wzbudza wysokość nowego świadczenia, które ma wynieść 80 proc. emerytury - mówi Wojciech Olejniczak.

Poseł Anna Bańkowska, wiceprzewodnicząca Komisji Polityki Społecznej i Rodziny (Lewica) przekonywała, że nowe świadczenia kompensacyjne będą rodzajem świadczenia przedemerytalnego i muszą być niższe niż emerytura ze starego systemu. Wynika to z tego, że reforma emerytalna uzależniła wysokość świadczenia od kapitału zgromadzonego na koncie.

- Świadczenie kompensacyjne powinno wzrosnąć do 100 proc. kwoty określonej w projekcie ustawy. I do tego będziemy dążyć w czasie prac w podkomisji-mówi Anna Bańkowska.

Przeciwko nowym rozwiązaniom protestowali posłowie Prawa i Sprawiedliwości. Według Sławomira Szweda, wiceprzewodniczącego sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny ten projekt jest szkodliwy dla nauczycieli.

- Według mnie to jest świadczenie dla nikogo. Autorzy projektu nie oszacowali skutków finansowych dla budżetu. Nie mamy także żadnych informacji, ile faktycznie wyniesie wysokość takiego świadczenia za kilka lat - przekonywał poseł Lech Sprawka (PiS).

Skutków wejścia w życie nowego rozwiązania nie przedstawił także Marek Bucior, wiceminister pracy i polityki społecznej. Zobowiązał się jednak do tego, że szacunki będą gotowe na kolejne posiedzenie specjalnie powołanej podkomisji.

Posłowie zwrócili także uwagę, że część przepisów w projekcie jest niezgodna z Kartą Nauczyciela. Na przykład, ze świadczeń kompensacyjnych nie będą mogli korzystać nauczyciele zatrudnieni na pół etatu.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.dobrynauczyciel.fora.pl Strona Główna » Aktualności (prasa, radio, TV) Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5, 6  Następny
Strona 4 z 6

 
Skocz do:  
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
  ::  
fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group   ::   template subEarth by Kisioł. Programosy   ::  
Regulamin